Zajam će imati rok dospijeća od pet godina uz opcionalna dva jednogodišnja produljenja (5+1+1).
Sredstva će se koristiti za refinanciranje postojećih kredita i za opće namjene, najvećim dijelom za modernizaciju rafinerija, kaže se u priopćenju.
Vodeći nominirani aranžeri zajma su Bank of Tokyo-Mitsubishi Ufj ltd., Bayerische Landesbank, BNP Paribas, Citibank, N.A., Privredna banka Zagreb i Société Générale Corporate and Investment banking.
Ina je krajem veljače izvijestila da je ovlastila konzorcij banaka da ugovore i osiguraju obnovljivi zajam u iznosu od jedne milijarde američkih dolara.
U obavijesti koju je tada prenijela Zagrebačka burza, navodi se da je Ina grupa jedna od najvećih vertikalno integriranih naftnih korporacija u jugoistočnoj Europi te da je u 51 postotnom državnom vlasništvu, dok strateški partner, mađarski MOL, drži 25 posto vlasništva.
Podsjeća se i da je u studenom prošle godine javnom ponudom 17 posto redovnih dionica Ine uvršteno u ponudu Zagrebačke i Londonske burze.
Osnovne djelatnosti Ine su istraživanje i proizvodnja nafte i plina, rafinerijska prerada te veleprodaja i maloprodaja putem lanca benzinskih postaja.
Ina je jedina u Hrvatskoj nadležna za proizvodnju, skladištenje i dobavu plina, a otprilike 41 posto ukupnih potreba pokriva uvozom plina iz Rusije, navodi se u tadašnjoj obavijesti Ine.
Prema podacima iz poslovnog izvješća koje je Ina dostavila Zagrebačkoj burzi, neto dobit Ina grupe za 2006. godinu otprilike je na razini 2005. godine, odnosno u 2006. neto dobit je iznosila 883 milijuna kuna ili 151 milijun dolara, te je u kunama dva milijuna kuna manja nego li godinu prije, ali je iskazano u dolarima dva milijuna dolara veća.
Zarada po dionici za prošlu godinu iznosi 88,3 kune, dok je 2005. godine iznosila 88,5 kuna.