Najavljeno je da će članovi Uprave dio dionica koji imaju prodati MOL-u, a dio zadržati, dok predstavnici radnika drže da ponuda nije prihvatljiva i da je cijena preniska.
Mišljenje Uprave Ine o MOL-ovoj dobrovoljnoj ponudi za preuzimanje te tomu priloženo mišljenje predstavnika radnika, odnosno sindikalnog povjerenika s pravima i obvezama radničkog vijeća u Ini s kojim su suglasni i predstavnici tri Inina sindikata, objavljeno je danas na Zagrebačkoj burzi.
Mađarski MOL u javnoj je ponudi za dionicu Ine ponudio 2.800 kuna, a mišljenje je Uprave da je ta cijena sukladno sadašnjim uvjetima poslovanja prihvatljiva".
Uprava u mišljenju najavljuje da će predsjednik Uprave Tomislav Dragičević, te pet hrvatskih članova Uprave dio dionica koje posjeduju prodati MOL-u prema uvjetima iz ponude, a dio dionica i dalje će zadržati. Mađarski član Uprave, kako se navodi, ne posjeduje dionice Ine.
Uprava Ine u svom se mišljenju očitovala i na sve ostale elemente iz MOL-ove ponude, navodeći tako da "pronalazi punu suglasnost", ili da "postoji najviši stupanj podudarnosti" između stavova MOL-a i Uprave vezano za namjere MOL-a u pogledu budućeg poslovanja Ine, vezano za strateški plan MOL-a u odnosu na Inu.
Punu potporu Uprave ima i u ponudi iskazan stav MOL-a u vezi politike zapošljavanja i radnopravnog statusa radnika Ine.
Sindikalni povjerenik s pravima i obvezama radničkog vijeća u Ini smatra pak da je ponuda MOL-a u cijelosti zakonita i na zakonu zasnovana, da ne sadrži elemente koji bi mogli dovesti u sumnju savjesnost ponuditelja, ali i da nije prihvatljiva.
Cijena koju MOL nudi je preniska, objektivno ne odražava realnu i poštenu vrijednost Ine, a pri njenom utvrđivanju više se vodilo računa o formalnim i zakonom propisanim parametrima, dok ostali, objektivno postojeći, poznati i mjerljivi (npr. kretanje cijene dionice na burzi, poznate i procijenjene rezerve nafte i plina...) nisu dovoljno uzete u obzir, mišljenje je sindikalnog povjerenika, s kojim su suglasni svi sindikati koji djeluju u Ini.
Smatraju i da je ponuda trebala sadržavati odgovarajuću socijalnu klauzulu koja bi radnicima jamčila sigurnost zaposlenja u roku od pet godina od dana preuzimanja društva, odnosno da je trebalo dati čvršća jamstva po kojima se neće davati poslovno uvjetovani otkazi ugovora o radu niti će se, bez suglasnosti sindikata, utvrđivati i zbrinjavati tehnološki višak.
Iz ponude je trebalo biti jasno i nedvojbeno kako se u cijelosti namjerava zadržati "dobra praksa" i razina postignutog socijalnog partnerstva.
Predstavnici radnika također navode kako iz ponude nije vidljivo da je MOL spreman poduprijeti razvoj Ine vlastitim sredstvima, te kako se, s obzirom na stalno prisutne dileme u pogledu budućeg statusa plinskog sektora, u ponudi trebalo konkretno odrediti o tom pitanju.
Unatoč važećim zakonskim propisima u ponudi je ipak trebalo izrijekom navesti da će u kompaniji hrvatski jezik biti službeni jezik, navodi se u mišljenju sindikalnog povjerenika s pravima i obvezama Radničkog vijeća u Ini Jasne Pipunić, s kojim su se suglasili i čelnici triju Ininih sindikata.