U studiji predstavljenoj u ponedjeljak u Berlinu, IAE navodi da će za ispunjenje tih ambicioznih ciljeva trebati preuzeti dosad neviđene političke obveze te ih učinkovito provesti u djelo.
U tu svrhu do 2050. godine trebalo bi investirati oko 45.000 milijardi dolara ulaganja u obnovljive energije, navodi se u studiji.
"Samo ograničen broj zemalja primijenio je djelotvornu politiku za obnovljive energije", rekao je u ponedjeljak u Berlinu izvršni direktor IAE-e Nobuo Tanaka predstavljajući studiju naslovljenu "Primjena obnovljive energije: načela za učinkovitu politiku".
>> Bicikl kojeg pokreće sunčeva svjetlost
>> Video: Solarni automobil vozi 60km/h
U studiji je IAE prvi put iznijela komparativnu analizu učinaka po državama u kojima je provedeno promicanje obnovljivih izvora.
Studija obuhvaća 35 zemalja, sve države članice Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) te nove gospodarske sile, članice BRICS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika).
Autori su analizirali tri bitna sektora: proizvodnju električne energije, grijanje i promet, te pokazali da su neke od članica OECD-a ostvarile znatan napredak, ali ipak nedovoljan.
"Vlade moraju učiniti više" na globalnoj razini kako bi razvijene zemlje i nove gospodarske sile hitno krenule prema razvoju "čiste i sigurne energetske budućnosti", rekao je Tanaka.