HUS traži uvid u planove preustroja brodogradnje

Slika nije dostupna
Dva dana prije isteka roka za dovršetak planova preustroja brodogradnje HUS-ovi povjerenici u jadranskim brodogradilištima zatražili su hitan uvid u izradbu tih planova.

Inače, kazao je predsjednik HUS-a Ozren Matijašević, od Vlade će zahtjevati da te planove ne prihvati.

'U dvojbi Europa ili brodogradnja mi smo za brodogradnju u europskoj Hrvatskoj. Jesmo za privatizaciju, ali tako da brodogradnja ostane hrvatska. Inače ne ćemo prezati ni od prosvjeda ako bude potrebno', kazao je Matijašević. 

Dodao je kako takav ozbiljan zadatak kao što je izradba planova za preustroj brodogradnje, koji je Europska komisija postavila prije 17 mjeseci, teško može biti riješen za 17 dana.

No unatoč vremenskom tjesnacu moramo znati što sadrže ti planovi te pozivamo uprave brodogradilišta da nas uključe u završnicu posla jer nas zanimaju samo pojedinosti koje možemo provjeriti za nekoliko sati.

Matijašević i ostali HUS-ovi sindikalci pozvali su s današnje konferencije za novinare u Splitu i ostale sindikate da im se pridruže, a uprave hrvatskih brodogradilišta da im omoguće uvid.

To je razumljivo, kazali su, jer nas zabrinjava budućnost 11 tisuća izravno zaposlenih u hrvatskim brodogradilištima i još 40 tisuća radnika u popratnim djelatnostima.

Predsjednik HUS-a u kraljevičkom brodogradilištu Nenad Miškulin istaknuo je kako Sindikat inzistira da u tom planu koji rade uprave bude osiguran novac za zbrinjavanje radnika. Inače, kazao je Miškulin, država i političari snosit će golemu odgovornost za neizvjesnu sudbinu brodogradnje jer kao današnji vlasnik nije na vrijeme odredila značenje i mjesto brodogradnje u hrvatskom gospodarstvu.

Predsjednik HUS-a u 'Uljaniku' u Puli Rajko Kutlača istaknuo je pak da zahtjevi EU-a pokazuju da se u pojedinim segmentima ne zna što će se s brodogradnjom. 

'Najgore je što se u nerazjašnjenim odnosima pokušavaju i prodati brodogradilišta što bi bilo loše i za državu i za radnike', istaknuo je.