Standard & Poor's procjenjuje

Hrvatski rebalansi proračuna nedovoljni za popunu manjka

Slika nije dostupna
Ovogodišnji rebalansi proračuna u Hrvatskoj neće popuniti prazninu u vladinim financijskim potrebama, a pogoršani gospodarski izgledi mogu negativno utjecati na kreditni rejting zemlje, ocijenila je u ponedjeljak bonitetska agencija Standard & Poor's, prenosi Bloomberg News.

Drugi od planirana tri rebalansa proračuna u ovoj godini, nove vlade premijerke Jadranke Kosor, 'neće biti dovoljni' za rješavanje financijskih potreba Hrvatske, ocjenjuje u priopćenju S&P. Hrvatski sabor je 17. srpnja prihvatio drugi rebalans proračuna, a treći se očekuje najkasnije na jesen. S&P očekuje smanjivanje bruto domaćeg proizvoda (BDP) za 5 posto u ovoj godini, te proračunski manjak od 4 posto BDP-a ove godine, a 4.5 posto u 2010. godini. Vlada neće biti 'nepopustljiva' u suočavanju s izazovom smanjenja tog manjka, ocjenjuje bonitetska agencija iz New Yorka. 'S obzirom na ubrzano opadanje vladinih prihoda, očekujemo da će proračunski pritisci i dalje rasti', navode analitičari S&P-a Marko Mrsnik i Frank Gill.

Najgore gospodarsko opadanje u desetljeću

Hrvatska se bori s najgorim gospodarskim padom u desetljeću, a globalna recesija ograničava potrošnju, ulaganja i kolanje kredita, stoji u priopćenju agencije 'U slučaju znatnog pogoršanja u vanjskom okruženju (vanjski dug, vanjskotrgovinska bilanca), kreditni rejting može biti revidiran na niže', dodali su. Hrvatska, koja je do sada klonila pomoći Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), bori se s najgorim gospodarskim opadanjem u desetljeću dok globalna recesija ograničava potrošnju, ulaganja i kolanje kredita. Gospodarstvo se smanjilo za 6,7 posto u prvom tromjesečju ove godine, a prognoza je da će godišnji pad biti 5 posto, po guverneru HNB-a Željku Rohatinskom, navodi Bloomberg News. Hrvatska će dovršiti pristupne pregovore s EU do kraja ove godine, s ciljem da postane članica Unije 2011., kazala je premijerka Kosor nakon preuzimanja vlade od Ive Sanadera. Pokušaj Hrvatske da uđe u članstvo EU zaustavljen je blokadom Slovenije zbog graničnog spora, navodi se u izvješću Bloomberga.

>> Vlada za plaće manje još 6 posto, bez regresa i božićnica

'Hrvatska nije suočena s opasnošću plaćanja dospjelog vanjskog duga'

'Na kreditni rejting će utjecati brzina kojom se uklanjaju zapreke u pristupnim pregovorima s EU i stabilnost sadašnje vlade', ocijenio je za Bloomberg Zdeslav Šantić, ekonomist Raiffeisen Bank Austria iz Zagreba. 'Ako se smanjenje javne potrošnje provede u relativno kratkom roku i djelotvorno, smanjivanje rejtinga je manje vjerojatno', kazao je. Uvoz u Hrvatsku najviše je opao u prvom tromjesečju 2009., dok je vladina potrošnja jedina kategorija koja je rasla u odnosu na prošlu godini, i to za 3,9 posto. Hrvatska nije suočena s opasnošću kod plaćanja dospjelog vanjskog duga u ovoj godini, koji je dosegao 83 posto BDP-a, citiraju se riječi zamjenika guvernera HNB-a Borisa Vujčića.

'Napori da se smanji manjak mogli bi testirati političku koheziju koalicije'

No, S&P vjeruje da će vlada biti 'manje nepopustljiva' s proračunskim manjkom te da bi napori da se smanji taj manjak 'mogli testirati političku koheziju vladajuće koalicije'. Veličina proračunskog manjka ovisi i o uspjehu turističke sezone. Turizam daje petinu BDP-a Hrvatske, napominje Bloomberg, ističući da se po procjenama analitičara Privredne Banke Zagreb od 13. srpnja, predviđa pad prihoda od turizma od 10 do 15 posto. (Hina)