Hrvatska praksa: Jeftino izvezi, a skupo uvezi!

Slika nije dostupna
Iz MMF-a dolaze upozorenja: Nastave li rasti cijene hrane, stotine tisuća ljudi suočit će se s glađu! Zbog poskupljenja osnovnih namirnica, na rubu gladi su i mnoge hrvatske obitelji. Uzmemo li za primjer pšenicu i ponašanje države, bit će još teže!

Na svjetskim burzama pšenica ovih dana doseže rekordnu cijenu u posljednjih 30-ak godina, i to od 250 eura po toni. No, Hrvatska je pšenicu prošle godine prodala jeftino, i to za 100 eura po toni. Sada smo prisiljeni uvoziti duplo skuplje! 

Ceh loše trgovine robnim zalihama ponovno će platiti građani. Samo na prodaji pšenice u krivo vrijeme država je izgubila 30 milijuna eura.

'Žalosno je što netko nije predvidio da pšenice neće biti pa je država prošle godine i ono malo što je imala izvezla', rekla je Matija Brlošić, iz Udruge poljoprivrednika Brazda.

Lošim gospodarenjem oštećeni su i seljaci i građani. Bez robnih zaliha država ne može utjecati na cijene brašna i kruha. 

'Da je država imala robne zalihe sigurno bi intervenirala na tržištu i ne bi imali poskupljenje kruha do 50 posto', rekla je Brlošić.

U Hrvatskoj se na godinu proizvede pšenice onoliko koliko se i potroši. No, država je gotovo čitav prošlogodišnji urod prepustila privatnim otkupljivačima. Uvjeravala nas je da postoje robne zalihe.

Više o ovoj temi saznajte u priloženom videu.

Povezane teme