Obećanje američkog FED-a da će kamatne stope ostati najviše 0, 25 posto do 2014. godine potaknulo je snažan rast vrijednosti dionica na njujorškoj burzi, Dow Jones je završio u plusu gotovo 4 posto i najveći je to rast u protekle dvije godine.
'Nikada nisam čuo da FED objavljuje takvu prognozu, a bavim se ovim gotovo 50 godina. Pokušali su potaknuti optimizam, a rekli su nam da gospodarstvo zapravo ne ide onako dobro kao što bi željeli', kaže broker Ted Weisberg. Nervoza i strah zato su se brzo vratili. Nakon rasta azijskih burzi od 1 do 2 posto i dobrog početka trgovanja u Europi, burzovni indeksi naglo su se strmoglavili. Očekuje se da će taj trend slijediti i njujorška burza.
'Tržište će i dalje biti hirovito jer će gospodarski rast biti slab. FED je to sinoć priznao. U takvim nesigurnim uvjetima možemo pretpostaviti da će ulagači biti iznimno nervozni', smatra burzovni analitičar Olivier de La Ferriere.
Francuski predsjednik Sarkozy zbog stanja na burzama prekinuo je odmor i sazvao hitnu sjednicu vlade. Francuski burzovni indeks u manje od tri tjedna pao je za gotovo četvrtinu. Ulagači su izgubili oko 230 milijardi eura. Strahuje se da bi nakon SAD-a Francuska mogla biti sljedeća visoko razvijena zemlja koja će izgubiti najviši kreditni rejting. Ipak, mjere europske središnje banke i kupnja talijanskih i španjolskih državnih obveznica donijeli su olakšanje.
Peking ne brinu takvi problemi jer ulagači vjeruju u snažno rastuće kinesko gospodarstvo. Razgrabili su više od tri milijarde eura vrijedne državne obveznice.