Na podbačaj u Dubrovniku juečer je na sjednici Turističkog vijeća HTZ-a upozorila Pave Župan-Rusković.
Župan-Rusković je te apelirala kako je pod hitno potrebno naći način kako privoljeti turoperatore da lete već od travnja do listopada, što je posebno važno za Dubrovnik koji će i s autocestom ostati avionska destinacija.
'Vjerujemo da će individualni gosti nadoknaditi broj dolazaka, no, kako se kratko zadržavaju, noćenja će u Dubrovniku definitivno biti u padu', izjavila je bivša ministrica turizma.
No još je razloga za dubrovački podbačaj poput neprilagođenih cijena hotela s manjim brojem zvijezdica.
Na sjednici je istaknuto kako će bez intervencije države i raznih oblika potpore turizam stagnirati, a destinacije nazadovati.
Najavljen porast broja turista od 2 posto u ovoj godini nije dovoljan, smatraju stručnjaci, a mnogi od njih baš tu brojku smatraju stagnacijom.
O jednom od gorućih problema hrvatskog turizma - privatizaciji hotelskih poduzeća dodatno zakočenoj aferom u HFP-u nije bilo puno riječi. 'Vidjet ćemo kako će se stvari s HFP-om razvijati, o tome sad ništa ne možemo govoriti', rekao je Zdenko Mičić, državni tajnik za turizam, te dodao kako se kasni sa zakonskom regulativom i najavio vrlo intenzivne inspekcijske kontrole u Dalmaciji gdje je došlo do porasta sive ekonomije.
Član Vijeća Hrvoje Urlić upozorio je kako zbog stanja u HFP-u nazaduje Makarska. Podsjetio je kako su na makarskom području četiri neprivatizirana hotelska poduzeća s čak 8 do 9 tisuća ležajeva.
Kako neriješen problem zemljišta koči investicije u kampove, a mnogi su i bez osnove poskupjeli, za oko deset posto u odnosu na prošlu godinu.
Podbačaj se očekuje i za kapacitete u privatnom smještaju lošije kvalitete.
Buking u hotelima ocjenjen je solidnim, uz iznimku određenog broja hotela, posebice na dubrovačkom području.