O tome su danas izvijestili iz Državnog inspektorata, čiji su inspektori sukladno programu mjera hrvatske Vlade za suzbijanje sive ekonomije inspekcijske nadzore i ovoga ljeta usmjeravali prvenstveno na bespravno iznajmljivanje smještajnih objekata, na zapošljavanje i uvjete rada u poslovima vezanim uz ugostiteljstvo i turizam kao i na legalitet rada stranaca u Hrvatskoj.
U 1.373 inspekcijskih nadzora kod poslodavaca u ugostiteljsko-turističkoj djelatnosti i manjim dijelom trgovine i pekarstva, inspektori rada zatekli su ukupno 67 radnika koje poslodavci nisu prijavili na obvezno mirovinsko i osnovno zdravstveno osiguranje ("rad na crno"), 55 stranaca bez radne dozvole za rad u Hrvatskoj te 140 stranaca bez poslovne dozvole za rad.
Od 161 rješenja donesena temeljem Zakona o strancima, poslodavci su uplatili novčane kazne u ukupnom iznosu od 630 tisuća kuna u korist državnog proračuna.
Inspektori rada donijeli su i 18 rješenja o zabrani prekovremenog i noćnog rada malodobnika, te četiri rješenja o zabrani prekovremenog rada malodobnika.
Gospodarski su inspektori utvrdili 6.188 povreda propisa za što su nadležnim prekršajnim sudovima podnijeli 3.051 optužnih prijedloga, izdali i naplatili 92 prekršajnih naloga u iznosu od 595.440 kuna te naplatili 2.455 kazni na mjestu izvršenja prekršaja u iznosu višem od 3,41 milijun kuna.
Iz Inspektorata navode i da su od 867 usmenih rješenja koja su u 690 slučaja izvršena pečaćenjem, zbog nelegalnog pružanja usluga smještaja zapečatili 1.749 smještajnih jedinica (soba i apartmana) s ukupno 5.772 ležaja (lani u istom razdoblju bilo je zapečaćeno 1.157 smještajnih jedinica sa 4.139 kreveta).
Pritom se u 115 slučajeva radilo o strancima-fizičkim osobama, i to najčešće slovenskim, njemačkim, talijanskim, mađarskim, slovačkim, češkim, irskim, danskim, američkim i drugim državljanima. To je u odnosu na prošlu godinu povećanje za 33 posto, napominju iz Inspektorata.
Zapečaćeno je 85 ugostiteljskih objekata (restorani, barovi i objekti jednostavnih usluga) zbog nelegalnog rada (bez MTU), a radi prekoračenja radnog vremena u 16 slučajeva ugostitelji su otkupili kaznu pečaćenja novčanom kaznom u iznosu od 30 tisuća kuna (ukupno 480 tisuća kuna), dok su u 10 slučaja ugostiteljski objekti zapečaćeni na rok od 30 dana.
Sukladno zakonu o pružanju usluga u turizmu, doneseno je 108 usmenih rješenja o zabrani rada, a tamo gdje nije bilo moguće pečaćenje primjenjivao se drugi pogodan način, novčane kazne, pri čemu je zbog neizvršenja rješenja naplaćeno 70 tisuća kuna.
Inspekcijskim nadzorima u području zaštite potrošača-korisnika usluga utvrđeno je ukupno 848 povreda propisa pri čemu je pokrenuto 201 optužni prijedlog te naplaćeno 89 kazni na licu mjesta u iznosu od 111 tisuća kuna.
Obavljeno je i 2.817 kontrola kvalitativne ispravnosti hrane, od čega je u 131 slučaju utvrđena povreda zakona o hrani, o stočarstvu i o vinu, zbog čega su donesene odgovarajuće upravne mjere, te je podneseno 115 optužnih prijedloga nadležnim prekršajnim sudovima.
Iz Državnog inspektorata ističu da su tijekom turističke sezone nadzirali i propise iz domene intelektualnog vlasništva, proizvode označene žigom, glazbena i kinematografska djela na nosačima zvuka i slike, računalne programe i slično, promet glazbenih djela (pirata), kao i autorska prava na računalnim programima.