Grčić je stranački gospodarski program, koji je podijeljen u 15 područja djelovanja, kroz više od 100 mjera, nazvao novim ekonomskim modelom za Hrvatsku, vizija kojega se temelji na tri stupa: gospodarski oporavak i razvoj poduzetništva, reforma javne uprave te socijalna sigurnost za sve društvene skupine.
Taj bi model, naglasio je, svakom hrvatskom građaninu i obitelji trebao osigurati ekonomsku i socijalnu sigurnost, polazeći od proaktivnog djelovanja prema mobilizaciji svih slobodnih radnih, kapitalnih i prirodnih resursa.
Grčić ističe da SDP u tom smislu planira do 2013. postupno povećati stopu gospodarskog rasta na 4 posto, a do 2015. istu stabilizirati na razini od približno 5 posto. U istom je razdoblju, dodaje, nužno smanjiti stopu nezaposlenosti ispod 10 posto, odnosno povećati stopu zaposlenosti iznad 60 posto radno-aktivnog stanovništva.
Smanjenje nelikvidnosti
Nelikvidnost u sustavu SDP bi smanjivao uvođenjem kraćih zakonskih rokova plaćanja i organiziranjem posebnih sudskih ureda za brže rješavanje dužničko-vjerovničkih sporova te aktiviranjem sustava multilateralnih kompenzacija.
Porezno opterećenje smanjili bi na bruto cijenu rada smanjenjem stope socijalnih doprinosa - približno za 2 postotna poena godišnje, a uvodili bi porezne olakšice za reinvestiranu dobit.
Grčić kaže i da njegova stranka planira kreirati izravne poticaje novom zapošljavanju oslobađanjem poduzetnika od plaćanja socijalnih doprinosa za svakog novog 'neto-zaposlenog', a posebno bi stimulirao zapošljavanje u izvozno usmjerenim djelatnostima.
SDP se zalaže za srednji i duži rok stabilizacije gospodarstva Aktualna vlada, smatra, pogrešno gospodarski oporavak planira u kratkom roku, a SDP se, ističe, zalaže za srednji i dugi rok u kojemu bi se stabilizirao gospodarski rast, povećala konkurentnost gospodarstva. Pritom, dodaje Grčić, nužno je otvoriti prostor za kreiranje proizvoda i usluga s većom dodanom vrijednosti, a s tim u vezi i novih, visokovrijednih radnih mjesta.
'Bilo koji proračunski prihod mora biti utrošen isključivo za mjere za financiranje gospodarstva. Nema krpanja proračunskih rupa, to mora biti jasno definirano', poručio je. Naglasio je da sve promjene u poreznom sustavu trebaju ići u dva smjera - da bude stimulativan za poduzetništvo, te pravednije rasporediti teret između rada i kapitala, a kako bi se uštede postigle u što kraćem roku.
'Ne dirati socijalna davanja za najugroženije'
'Dok god je moguće, mirovine, plaće i socijalna davanja za najugroženije ne dirati', ustvrdio je Grčić. Promjene u poreznoj politici, dodao je, ne smiju dovesti do većeg poreznog opterećenja, već, ako je to moguće, do rasterećenja.
Nužno je, smatra, i utvrditi kolika je državna imovina, te povećati efikasnost i restrukturirati javna poduzeća. 'Sve ove afere jasno pokazuju koliko tu ima prostora za uštede', dodao je Grčić. SDP planira i povećati udjel industrijske proizvodnje u BDP-u i barem 50 posto te proizvodnje usmjeriti ka izvozu.
Nužno je, dodaje Grčić, i smanjiti regionalne razlike, borbom za veću konkurentnost sustava koji funkcionira na lokalnoj razini, te uravnoteženjem kvalitete javnih usluga. SDP se, ističe, protivi ideji da se određeni broj županija, gradova i općina 'samo odreže', već da se takva racionalizacija vodi po kriteriju ekonomske snage i fiskalnog kapaciteta lokalnih i regionalnih jedinica.
>> Milanović: Program za gospodarski oporavak nije konzistentan
Program se, dodaje Grčić, temelji na SDP-ovom stavu da se protivi izvlačenju kapitala, posebno izvan Hrvatske, već da se ta dobit reinvestira u zemlji. SDP-ovom članstvu obratili su se i članovi Predsjedništva stranke Milanka Opačić, Zlatko Komadina i Vojko Obersnel, koji su, svaki za svoje područje (rad i socijala, energetika i lokalna samouprava), isticali potrebu sustavnih promjena, koje, uvjereni su, jamči upravo SDP. (Hina)