No, smatra Harrold, Hrvatskoj će ulazak u Europsku uniju znatno povećati mogućnosti za financijsku potporu i privlačenje investicija. Ključ oporavka, dodaje, može biti brzo korištenje tih resursa.
Kao primjer direktor svjetske naveo je Bugarsku i Rumunjsku kojima se isplatilo tražiti pomoć iz EU fondova. Naveo je kako se tim zemljama prognozira rast BDP-a od 1,4 do 1,5 posto, što smatra važnim. Sredstva iz EU fondova mogu Hrvatskoj biti važan izvor oporavka u vrijeme kada državna potrošnja ili izvoz ne mogu biti izvor rasta, rekao je Harrold, javlja Poslovni klub.
>> Zanimljivo: Jedino nam Poljaci ne predviđaju crnu sudbinu
Pad industrijske proizvodnje za 9,4 posto u prvom kvartalu nije iznenađenje za Svjetsku banku zbog općeg stanja u Jugoistočnoj Europi i Europskoj uniji, a smatraju da to ne znači da će loše razdoblje trajati cijelu godinu.
Spora birokracija jedan je od najvećih problema koji koči poduzetnike, posebice strane investitore, smatra Harrold. Problem se krije u dugim smjenama, nakon izbora. Osim premijera, u većini slučajeva, mijenjaju se i brojni službenici, što dodatno otežava i usporava investicijski ciklus. 'Činjenica je da je velik dio posla zaustavljen jer nije bilo usvojenog zakona, nije bilo nikoga da potpiše papire. I trebalo je dosta vremena za promjenu u administraciji', izjavio Harrold.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na mobilnih uređaja.