Dionice na Wall Streetu padaju unatoč vladinom preuzimanju AIG-a

Slika nije dostupna
U prvom satu trgovanja na Wall Streetu u srijedu dionice su ponovno potonule, a indeks Dow Jones izgubio je više od 200 bodova, što ukazuje na nastavak neizvjesnosti u financijskom sustavu, unatoč tome što je vlada preuzela posrnulog osiguravateljnog diva American International Group (AIG) s 85 milijardi dolara zajma.

Dan nakon što se Wall Street donekle oporavio od strmoglavog pada u ponedjeljak, Dow Jones je pao 219,54 boda, ili 2.0 posto, na 10,838.13 bodova u prvih sat vremena trgovanja na burzi NYSE.

Širi indeks Standard & Poor's također je oštro pao za 26,10 bodova, ili 2,15 posto, na 1,187.50 bodova.

Tehnološki indeks Nasdaq composite pao je 43,11 bodova, ili 1,95 posto, na 2,164.79 bodova.

Američka središnja banka - Federalne rezerve (FED), dala je AIG-u dvogodišnji zajam od 85 milijardi dolara u zamjenu za gotovo 80 posto njegovih dionica, izvršivši nacionalizaciju jedne od središnjih institucija u krizi koja se proširila financijskim tržištima ovoga mjeseca.

Zbog milijardi dolara gubitaka na ulaganju i osiguravanju ulaganja u vrijednosnice oslonjene na hipotekarne kredite, AIG se našao na rubu stečaja odmah nakon likvidacije investicijske banke Lehman Brothers. Kada su mu bonitetske agencije u ponedjeljak snizile kreditni rejting, AIG je iznenada došao u situaciju da mora isplatiti 14,5 milijardi dolara svojih obveza. Da tvrtka nije uspjela u tome, to je moglo izazvati 'domino efekt' gubitaka diljem globalnog financijskog sustava, piše u srijedu The Washington Post.

Poslovni dnevnik The Wall Street Journal navodi kako sporazum, postignut nakon teških pregovora u noći s utorka na srijedu, predviđa da će FED posuditi 85 milijardi dolara AIG-u, u zamjenu za 79,9 posto udjela u dionicama osiguravatelja, kao zaloga. Dvogodišnji zajam imat će kamatnu stopu Libor plus 8,5 posto (Libor je uobičajena stopa kratkoročnog kreditiranja među bankama).

Zajam je osiguran imovinom AIG-a, uključujući njegov profitabilni osiguravajući posao, što FED-u pruža određenu zaštitu čak i ako burze nastave tonuti. Ako se AIG oporavi, porezni obveznici mogu očekivati dobit kroz vladin udio u dionicama, dodaje WSJ.

Nakon što je u ponedjeljak sudu podnijela zahtjev za stečajem, investicijska banka Lehman Brothers je u utorak prodala svoje bankarsko poslovanja u Sjevernoj Americi i svoje brokerske operacije Barclay'su, trećoj po veličini britanskoj banci po jeftinoj cijeni od 250 milijuna dolara.

Burna zbivanja u financijskom sektoru mogla bi dodatno pojačati probleme s kojima se suočava uzdrmano američko gospodarstvo. Ministarstvo trgovine u srijedu je objavilo da je gradnja novih kuća pala za 6,2 posto u kolovozu, na 895.000 jedinica, što je najsporija stopa gradnje od siječnja 1991. godine.

Pad potražnje za kućama, potonuće cijena na stambenom tržištu za više od 20 posto u posljednje dvije godine, val ovrha na kućama i rastući broj dužnika koji kasne s otplatom hipotekarnih stambenih kredita (9 posto u kolovozu) bili su katalizatori krize na Wall Streetu - a decimirana imovina američkih banaka u vrijednosnicama oslonjenima na rizične hipotekarne kredite neće vratiti svoju vrijednost sve dok ne dođe do zaokreta na stambenom tržištu.

Povezane teme