Citigroup preuzela posrnulu banku Wachovia

Slika nije dostupna
Kao nova posljedica financijske krize u SAD-u objavljeno je da će Citigroup Inc. preuzeti bankarske operacije banke Wachovia Corp., prema sporazumu koji je ishodila Savezna korporacija za osiguranje depozita - FDIC.

Citigroup će preuzeti do 42 milijarde dolara gubitaka od 312 milijardi dolara kreditnog portfelja Wachovie, dok će FDIC pokrivati sve preostale gubitke, objavila je ta vladina agencija u ponedjeljak.

Sporazum jako proširuje mrežu poslovnica Citigroupa i osigurava njegovo mjesto među 'velikom trojkom' američke bankarske industrije - zajedno s Bank of America i J.P. Morgan Chase.

No sporazum ima svoju cijenu, Citigroup je u ponedjeljak objavila da će prodati 10 milijardi u običnim dionicama i prepoloviti svoju kvartalnu dividentu na 16 centi po dionici kako bi ojačala svoj kapital, prenosi MSNBC News.

Sporazum je postignut nakon što je tijekom vikenda izviješteno da Citigroup i Wells Fargo & Co. pregledavaju poslovne knjige Wachovije, čiji su gubici naglo porasli nakon loše tempirane kupnje hipotekarnog kreditora Golden West Financial Corp., 2006. godine. 

>> Bush pozvao Kongres da prihvati plan sanacije financijskog sustava

Wachovia je kao i Washington Mutual Inc., koju su savezne vlasti preuzele prošloga tjedna, bila veliki izdavatelj hipotekarnih stambenih kredita s promjenjivom kamatom, koji su nudili niske rate u prve dvije godine otplate, a kasnije bi one višestruko rasle.

Zakašnjenja i prekidi otplate rata te vrste kredita posljednjih su mjeseci narasli na rekordnih 9 posto dužnika, što je donijelo ogromne gubitke bankama i drugim ulagačima. Financijski derivati oslonjeni na te kredite, s kojima se trgovalo na burzama, postali su nelikvidni teret u bankovnim bilancama, zbog čega je vlada pripremila program njihova diskontnog otkupa, vrijedan 700 milijardi dolara, o kojem će Predstavnički dom Kongresa glasovati u ponedjeljak.

FDIC je objavio u ponedjeljak da Wachovia nije propala, te da su svi depozitari zaštićeni i da neće biti troškova za Fond osiguranja depozita.

Predsjednik američke središnje banke- Federalnih rezervi Ben Bernanke priopćio je u ponedjeljak da podržava 'pravodobnu akciju' FDIC-a koja pokazuje 'vladinu nepokolebljivu predanost financijskoj i gospodarskoj stabilnosti'.

Ministar financija Henry Paulson također je pozdravio prodaju Wachovie korporaciji Citigroup, rekavši da će to 'ublažiti moguće tržišne poremećaje'. Paulson se suglasio s ocjenom FDIC-a i FED-a da bi 'propadanje Wachovije predstavljalo sustavni rizik' za financijski sustav zemlje.

Na zatvaranju trgovanja u petak, dionica Wachovie stajala je 10 dolara, što je pad od 74 posto od početka godine.

Nakon postizanja sporazuma o Wachoviji, za većinu ugroženih najvećih financijskih institucija u SAD-u nađena su rješenja ili se ona razrađuju. FDIC procjenjuje da ima još 117 banaka i drugih financijskih tvrtaka koje su u teškoćama u drugom tromjesečju, što je najviše od 2003. godine, te da bi se taj broj mogao i povećati u trećem tromjesečju.

S preuzimanjem Wachovie, Citigroup je ponovno preuzela naslov najveće banke u SAD-u po ukupnoj imovini. S Wachoviom, banka sada ima imovinu od 2,91 milijardi dolara. 

Prema trenutačnoj tržišnoj kapitalizaciji, Bank of America, koja je nedavno preuzela posrnulog investicijskog diva Merrill Lynch, ostaje najveća američka banka, a slijede J.P. Morgan Chase na drugom i Citigroup na trećem mjestu.