Problemi s naplatom kredita

'Banci je uvijek u interesu naći rješenje izvan pljenidbe'

Slika nije dostupna
Iako smo tijekom prošle godine banke često znali pitati imaju li problema s naplatom kredita, odgovori su uvijek bili negativni. Pa ipak, teška gospodarska situacija i velika nezaposlenost počele su uzimati svoj danak. Sada i najveći optimisti s oprezom priznaju kako je situacija znatno lošija nego prije.

'Podaci Hrvatske narodne banke pokazuju da je situacija lošija, međutim još uvijek je naplata kod nas, možemo reći, relativno dobra, prije je bila puno bolja nego za ostale zemlje u okruženju, sad se kod nas pogoršalo, ali se pogoršalo i u svim zemljama u okruženju zbog krize', pojašnjava Zoran Bohaček, predsjednik Hrvatske udruge banaka. Iako Bohaček ističe kako banke ovoga trenutka mogu podnijeti i dodatno pogoršanje u naplati kredita, nada se kako do toga neće doći. No unatoč tome, statistički podaci o broju zaplijenjenih nekretnina u prva tri mjeseca ove godine pokazuju da razloga za zabrinutost itekako ima.

'Vidimo da je već u 2009 godini bilo 220 dražbi nad stanovima i 1060 dražbi nad kućama, a ove godine, u prva tri mjeseca i sad što ide malo dio četvrtog mjeseca, već imamo 117 dražbi nad stanovima i 489 dražbi nad kućama', ističe Lidija Švaljek iz Hrvatske gospodarske komore. Samo početkom ove godine, ovrhe nad kućama i stanovima u Hrvatskoj opasno su se približile broju ovrha iz 2008. Najviše nekretnina zaplijenjeno je u Bjelovarsko bilogorskoj i Vukovarsko srijemskoj županiji. 'Međutim, sada u zadnjih možda par mjeseci, osjeća se i novi trend, najčešće pod ovrhe počinju potpadati apartmani na moru, recimo mali stanovi i kuće za odmor', dodaje Švaljek.

Na meti ovrha našle su se i nekretnine u Istri. Što se cijena na dražbi tiče, zanimljivo je da se najjeftiniji stan prodaje u Opatiji, baš kao najskuplji. A tko su vjerovnici? Više od 50 posto njih čine financijske institucije poput kreditnih zadruga ili osiguravajućih društava. Tek 20-ak posto dražbi pokrenuto je u ime banaka. 'Banci je uvijek u interesu naći rješenje izvan pljenidbe, jer banka se vrlo rijetko, praktički nikada, ne uspije u potpunosti naplatiti jer uz troškove, gubitak vremena i sve ostalo, čak i kada može nominalni iznos koji je dužnik dužan naplatiti, opet banka ima i dodatne troškove', kaže Bohaček.

Ovrhu nad nekretninom provodi općinski ili trgovački sud, na temelju vjerodostojnih isprava. Vrijednost nekretnine procjenjuje sudac a na prvoj dražbi njezina cijena ne smije biti manja od dvije trećine procijenjene vrijednosti. No čak i ako se nekretnina proda novom kupcu, obveze bivšeg vlasnika ne prestaju. Naime, vjerovnik ima pravo predložiti novi postupak ovrhe, ako dug nije uspio namiriti u cijelosti. Alarmantan podatak pogotovo kada se zna da većinu dužnika čine fizičke osobe, od kojih su neki možda ostali i bez posla. 'Kako je kriza počela, tako je i određeni broj ljudi ostao bez posla, ili su plaće neredovite, ili prevelika kreditna zaduženost isto tako. Kad se ne gleda samo nekretnine nego i pokretnine tu se onda vidi da se plijene i automobili da se plijene određena plovila, ili čak nažalost i strojevi, ili dijelovi obrta, malih pogona i slično', zaključuje Švaljek.

Prema trenutnim procjenama u Hrvatskoj čak 200 tisuća građana otplaćuje mjesečnu ratu za kuću ili stan. Njih 10 posto već sada ima problema s otplatom tih kredita a broj ovrha raste. Stoga, ako niste sigurni da možete bez poteškoća nastaviti otplatu, otiđite u banku ili koju drugu instituciju te na vrijeme skrenite pažnju na svoj problem. Time povećavate i mogućnost da će vam potencijalni vjerovnik izaći u susret, a svaki scenarij je bolji od onoga da ostanete bez jedinog krova nad glavom.

Emisiju Novac gledajte nedjeljom u jutarnjem terminu na Novoj TV.

Povezane teme