Austrijske banke uvode 'etničko bankarstvo'

Slika nije dostupna
Savjetnička tvrtka A.T.Kearney objavila je u Beču rezultate studije koja potvrđuje veliku potrebu za bankarskim poslovanjem u skladu s islamskim pravom, što već prakticiraju neke austrijske banke.

Prema studiji tvrtke A.T.Kearney, u poslovanju prilagođenom islamskom pravu banke u Europi mogu računati na više od jedanaest milijuna potencijalnih mušterija, oko 70 posto od 16 milijuna europskih muslimana.

Predstavnici tvrtke u petak su u Beču priopćili da austrijske banke koje svoje poslovanje prilagode islamskom pravu imaju velike šanse ne samo u Austriji, nego i u rastućim gospodarstvima u istočnoj Europi.

Raiffeisen Zentralbank nudi muslimanima kao prva banka u Austriji bankovni račun u skladu s islamskim propisima, koji zabranjuju kamate. 

Druge banke namjeravaju uskoro slijediti njezin primjer. Ovakav način poslovanja, usmjeren prema privatnim korisnicima a ne prema institucionalnim ulagačima i poslovnim korisnicima, mogao bi polučiti veliki uspjeh u zemljama s velikim udjelom muslimanskog stanovništva, poput Bosne i Hercegovine, Albanije, Bugarske ali i Rusije, tvrde stručnjaci.

Prema statističkim podacima, muslimani u Austriji unatoč manjoj zaradi štede u prosjeku znatno više od ostalih građana. 

Korist od toga zasad imaju uglavnom turske banke, koje su u Austriji pokrenule takozvano "etničko bankarstvo".

Slične metode mogle bi koristiti i austrijske banke, tvrde stručnjaci u A.T.Kearneyu, koji procjenjuju da je 70 do 80 posto austrijskih muslimana zainteresirano za bankarsko poslovanje u skladu s islamskim pravilima.

"Islamsko bankarstvo" u Europi je najrazvijenije u Velikoj Britaniji,
a A.T.Kearney uspoređuje pojavu "etničkog" bankarstva s trendom "etičnog" investiranja. 

Kao odgovor na predviđeni rast "islamskog" bankarstva, belgijska banka KBC kreirala je "katolički fond", koji se u svojoj ulagačkoj politici ravna prema temeljnim načelima katoličanstva.

U svijetu postoji oko 300 islamskih banaka koje posluju u 75
zemalja.

Šarija, islamsko pravo, izričito zabranjuje poslovanje s kamatama, koje međutim tradicionalno predstavlja središnju metodu bankarstva. 

Šarija zabranjuje i ulaganja u trgovinu oružjem, drogom, alkoholom, svinjskim mesom, pornografijom i igrama na sreću.