Neke teorije o važnosti prehrane idu čak toliko daleko da poručuju ljudima neka im hrana bude lijek. Uostalom, hranom i biljem su se liječili naši preci, jer medicina nije bila toliko razvijena kao danas.
Stoga, u nastojanju da se udovolji tm prohtjevima (a i da se zaradi novac, naravno) sve je više trgovina s bio, organskom hranom, koja je uzgojena bez pesticida, umjetnih gnojiva i brojnih drugih štetnih dodataka.
No, je li doista riječ o zdravijoj hrani? Kako tvrdi nedavna britanska studija, organska hrana nema nikakve nutritivne ili zdravstvene prednosti nad 'običnom', konvencionalno proizvedenom hranom. Istraživači iz London School of Hygiene and Tropical Medicine tvrde da potrošači plaćaju veće svote novca za organsku hranu zato što misle da je zdravija, podržavajući na taj način svjetsko tržište organske hrane, koje je u 2008. godini zaradilo nevjerojatnih 48 milijardi dolara.
Stručnjaci su, ipak, kako prenosi Reuters, otkrili da nema značajnije razlike između organske hrane i one konvencionalno proizvedene. Istraživači su pronašli tek mali broj razlika u nutritivnim vrijednostima, ali one su beznačajne za zdravlje ljudi. Količine minerala i vitamina u organski i klasično uzgojenim namirnicama su gotovo podjednake. Kemikalije koje se danas koriste za zaštitu usjeva od korova, štetočina i raznih oboljenja detaljno se testiraju i strogo su regulirane.
Kada dospiju u tlo, hranjivi minerali iz prirodnih ili umjetnih gnojiva imaju identične kemijske strukture, navodi se u izvještaju znanstvenika. Prodaja organske hrane je, inače, u nekim zemljama izuzetno opala, jer je recesija natjerala mnoge da smanje troškove. Smanjivanje troškova znači za mnoge – kupovanje jeftinije hrane. Za većinu je to trenutno pitanje luksuza, ali i životnog izbora.
Iako je ovo prva studija koja je usporedila sadržaj vitamina u organskoj hrani i kemijski uzgojenom voću i povrću, znanstvenici nisu proučavali zdravstvene rizike od korištenja kemikalija.