Izvijestilo je to danas Ravnateljstvo policije otkrivajući pojedinosti akcije u kojoj je uhićeno devet krijumčara i zaplijenjeno više od četiri kilograma heroina.
S obzirom na njegovo teško zdravstveno stanje, 39-godišnjak je i nakon razbijanja krijumčarskog lanca zadržan na liječenju, no sobu iz koje je upravljao skupinom sada nadzire policija.
U trag hrvatskim trgovcima heroinom, ali i kokainom policija je ušla nakon što je u Stuttgartu krajem ožujka uhićeno šest osoba, među kojima i 27-godišnji hrvatski državljanin.
Kada su pretragom njegovih stanova i vozila pronašli kilogram i pol heroina, proširili su istragu i preko njega ušli u trag sedmorici hrvatskih i dvojici bosanskohercegovačkih državljana za koje se sumnja da su skrivali, krijumčarili i preprodavali drogu.
Još kilogram i pol heroina pronađeno je kod 50-godišnjaka u Sukošanu, a kilogram u blizini vikendice kod Ivanić Grada.
Policija još ispituje čistoću zaplijenjene droge za koju procjenjuje da bi u uličnoj prodaju dostigla cijenu i do milijun kuna.
Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (USKOK) kaznene prijave podnio je i protiv još četvorice osumnjičenika za kojima se traga.
Svi sudionici krijumčarskog lanca nisu uhićeni niti u drugom velikom policijskom slučaju - prekidu lanca krijumčarenja ljudima koji je u manje od dvije godine preko granice prebacio oko tisuću Albanaca.
Kriminalističku obradu, nakon koje su prijavljene 62 osobe, vodilo je gotovo 300 hrvatskih policajaca u suradnji s kolegama iz Slovenije, Italije, Crne Gore i BiH.
Na županijske sudove u Splitu i Rijeci privedeno je 28
osumnjičenih za koje je USKOK zatražio istragu i pritvor.
Sumnja se da su krijumčari organizirani u pet međusobno povezanih skupina zaradili oko sedam milijuna kuna.
Još nije poznato je li svim grupama upravljao jedan čovjek, no nekoliko uhićenih osumnjičeno je za organiziranje krijumčarenja, pa u policiji vjeruju da nisu uhićeni samo "operativci".
Ilegalni migranti su iz BiH i Crne Gore dolazili tzv. šumskim
putevima i skrivani na području Dubrovnika, Splita i Karlovca.
Od tamo su međugradskim prijevozom ili unajmljenim automobilima vozili prema Rijeci, odakle su ih posebni vodiči prebacivali u Sloveniju.
Svaki "ilegalac" putovanje je platio između tisuću i 1.500 eura, od čega su organizatori dobivali čak i do tisuću, vodiči od 50 do 100, a vozači od 30 do 50 eura.
Osobe zadužene za smještaj imigranata po "glavi" su dobivali između 15 i 20 eura, kažu u policiji.