"Tjelesno kažnjavanje potpuno je neprihvatljivo s našeg civilizacijskog dosega", rekao je odvjetnik Hini, dodavši da se žalio na odluku kojom je zagrebački Županijski sud odredio pritvor jer smatra da se nazočnost 38-godišnjeg Nijemca u postupku može osigurati blažom mjerom, odnosno jamstvom i oduzimanjem putovnice.
U žalbi, o kojoj će odlučiti izvanraspravno sudsko vijeće, odvjetnik je priložio i dokaz da bi ponuđena jamčevina mogla biti plaćena, odnosno da davatelj jamstva raspolaže tim novcem. Gaiserovi branjenici Boris Jukić i Mario Sokač naveli su u žalbi i temeljne razloge zbog kojih misle da se ne bi smjelo udovoljiti zahtjevu za izručenje njihova branjenika jugoistočnoj azijskoj zemlji u kojoj je bičevanje jedno od načina kažnjavanja.
>> Hrvatska državljanka uhićena u BiH zbog ubojstva
Osim zbog neprihvatljivosti tjelesne kazne sa stajališta Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava, kao i ukupnih civilizacijskih dosega, odvjetnici smatraju da ne bi trebalo doći do izručenja i jer ne postoji odgovarajući sudski zahtjev u Maleziji pa stoga ni međunarodna tjeralica nije valjana.
Drže da zahtjevu ne bi trebalo udovoljiti ni zbog nesrazmjera u visini zapriječene kazne po malezijskom, hrvatskom, odnosno njemačkom zakonu, kao i sumnje da Gaisera u Maleziji neće imati nepristrano i pošteno suđenje. Gaiseru, koji je prema malezijskoj optužnici lani u prosincu prijatelju, direktoru prodaje Yahooa u Maleziji staklenom čašom ozlijedio oko, u Maleziji prijeti kazna bičevanjem ili zatvor do 20 godina.
U Hrvatskoj je za teško ozljeđivanje propisana kazna do tri godine zatvora ili do osam godina ako je riječ o težoj kvalifikaciji ozljede kojom je doveden u opasnost život ili je pak uništen, odnosno u trajnoj ili znatnoj mjeri oštećen važan dio tijela ili organ.
Gaiseru je, po pisanju medija, nakon podizanja optužnice sud u Kuala Lumpuru pritvor zamijenio jamčevinom uz obavezu da se u veljači ove godine javi na nastavak suđenja, što on nije učinio pa je za njim raspisana tjeralica temeljem koje je 15. studenog uhićen u zagrebačkoj zračnoj luci.
Njemački državljanin u ekstradicijskom pritvoru može biti najdulje 40 dana tijekom kojih malezijske pravosudne vlasti trebaju zatražiti izručenje. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook