Riječka banka: Nodilu 6,5 godina zatvora, ostali oslobođeni optužbi

Slika nije dostupna
Prvooptuženi bivši glavni diler Riječke banke Eduard Nodilo proglašen je danas krivim za stvaranje 96,2 milijuna dolara gubitka, neovlašteno sklapanje štetnih ugovora i krivotvorenje isprava te mu je određena cjelovita kazna zatvora u trajanju od 6 godina i 6 mjeseci, a petero optuženih je oslobođeno.

Prema presudi Županijskog suda u Rijeci bivši predsjednik Uprave i bivši član Uprave Riječke banke Ivan Štokić i Borislav Perožić, bivši direktor Direkcije deviznih sredstava Milojko Tankosić i bivše voditeljice Odjela deviznih poslova Mirta Vlah i Snježana Podobnik oslobođene su od optužbe da su Nodilu pomagali pri počinjenju kaznenog djela, odnosno sklapanju štetnih ugovora i krivotvorenju isprava.

Štokić i Perožić oslobođeni su i od optužbe da su zloupotrijebili položaj i ovlasti tako da su prikrivali gubitke kako bi primili nagrade za uspješno poslovanje.

Nodilu je za sklapanje štetnih ugovora izrečena maksimalna kazna od 5 godina zatvora, a za krivotvorenje isprava kazna od 3 godine zatvora, odnosno cjelovita kazna zatvora od 6 godina i 6 mjeseci.

Budući da je tijekom istrage proveo šest mjeseci u pritvoru, taj će mu boravak biti uračunat u odsluženje kazne. Oslobođen je plaćanja sudskih troškova jer je nezaposlen.

Osim toga, sud mu je izrekao zabranu obavljanja poslova deviznog dilera i trgovanja na deviznom tržištu u trajanju od 5 godina.

Erste banci, koja je pravni sljednik bivšeg vlasnika Riječke banke - Bayerische Landensbank, uvažen je imovinsko-pravni zahtjev u odnosu na Nodila, pa je on dužan nadoknaditi toj banci štetu od 96,2 milijuna dolara. U odnosu na zahtjev u kojemu se nadoknada štete traži i od ostalih petero, Erste banka je upućena da može pokrenuti novu parnicu.

Sutkinja Ika Šarić istaknula je u opširnom obrazloženju presude da je Nodilo neovlašteno sklapao ugovore i polagao depozite od 1997. do 2002., skrivao reklamacije te da je s ciljem prikrivanja gubitaka uništavao isprave i prikazivao netočne podatke. Nadređene je dovodio u zabludu, nije prestao obavljati transakcije iako je gomilao gubitke, kršio je sve interne propise i ograničenja. Da se pridržavao pravila ostvario bi dobitak, kazala je sutkinja te naglasila da je pri određivanju kazne uvažena dugotrajnost činjenja i visina štete, to što nije prijavio gubitak i što je koristeći se njihovim kompjuterskim lozinakama "kolegice doveo na optuženičku klupu."

Obrazlažući oslobađajuće presude i ukazujući na nedostake optužnice, sutkinja Šarić navela je da Županijsko državno odvjetništvo (ŽDO) nije dokazalo da bi petero bivših djelatnika banke počinilo navedena kaznena djela, da ono što je ŽDO u odnosu na njih navelo kao kazneno djelo nije kazneno djelo te da "optužba apsolutno ničim nije dokazala ni potkrijepila da su njih petero znali za gubitke, pogotovu ne Podobnik i Vlah".

Govoreći o optužbama protiv Podobnik i Vlah, po kojima su one pomagale i nastavljale pomagati tada njima nadređenu Nodilu, sutkinja je kazala da nema ni indicija da su počinile kazneno djelo, da iz optužnice nije razvidno kako su pomagale i da proizlazi da su same odlučile pomagati mu.

Također, ŽDO nije dokazalo da su Štokić, Perožić i Tankosić počinili navedena kaznena djela, niti je ono što se u optužnici opisuje kao kazneno djelo zaista kazneno djelo, kazala je sutkinja navevši da nije točno da su se oglušili na upozorenja Podobnik i Vlah, jer je primjerice nakon jednog upozorenja zatraženo izviješće, koje je napravljeno, ali je zbog Nodilova krivotvorenja bilo netočno.

Sutkinja je ocijenila da završna riječ optužbe, odnosno zamjenice ŽDO-a Ikonije Bogetić-Levnajić, posebice dio u kojem je nevedeno da su svi znali za gubitke, nije bila potkrijepljena dokazima.

"Ovako se ljudi ne smiju optuživati", ustvrdila je sutkinja, naglasivši da je optužnica u djelovima nejasna te da je u dijelu u kojem se Štokić i Perožić terete za zloporabu položaja i ovlasti, odnosno prikrivanje gubitaka radi dobivanja nagrade za uspješno poslovanje "apsolutno bez dokaza".

"Sudu je jedino ostalo da donese ovakvu odluku i ne sumnjam da će u odnosu na petero oslobođenih biti i potvrđena" zaključila je sutkinja Ika Šarić.

Povezane teme