Uvježbanom džeparu potrebna je - sekunda. U hodu, stojeći kraj vas, neprimjetno vas ostavlja bez mobitela ili novčanika. 'Tri četvrtine takvih kaznenih djela se počini upravo u tramvaju', kaže načelnica Odjela prevencije PUZ-a Marija Goatti Matijević.
Džepari koriste gužvu. Obično su dobro uigrana trojka, svatko sa svojim zadatkom. Jedan odvraća pozornost žrtve, drugi krade, treći plijen iznosi iz tramvaja. Kradu bilo kada i bilo gdje. Za dobro uvježbanog džepara svaka je meta - laka meta. Zato, oprez! Savjeti su jednostavni, no većina ih se pridržava tek nakon što postanu žrtve. Njih 30-ak na mjesec samo u Zagrebu.
'Torbicu treba uvijek držati uza sebe, držati dokumente u unutarnjim džepovima, odvojiti dokumente od novca i vrijednosnih kartica, i ne držati PIN-ove pored kartica, to je velika greška', savjatuju u zagrebačkoj policiji.
Prazne kuće i stanovi zbog odlaska na zimovanje, u blagdansko doba privlače sve više lopova.'Bilo bi dobro upozoriti susjede kat iznad i ispod da vas neće biti i da malo pripaze. A ako djeca koriste Facebook neka ne stavljaju statuse da idete negdje, lopovi to prate', kaže MArio Pavišić iz zaštitarske tvrtke Klemm Security.
U ovo doba raste i broj krađa po trgovačkim centrima. A lopovi koriste sve - od škara do napredne tehnike. Najvažnije je, upozorava policija, stvoriti svijest da ste moguće žrtve lopova. 'Neće se dogoditi baš meni' u ovom slučaju - ne vrijedi.