Odmah nakon Makarske, po broju kaznenih djela u kojima se kao počinitelji pojavljuju stranci slijede Split, Omiš, Solin, Hvar, Brač te Trogir. Stranci se većinom bave imovinskim kaznenim djelima, u kojima prevladavaju krađe, u manjem broju teške krađe i provale, te krivotvorenje novca i isprava, prijevare i naposljetku iznude.
Ovoga je ljeta policija zaprimila pet prijava za kaznena djela protiv života i tijela, a većinom je riječ o nanošenju teških tjelesnih ozljeda, prijetnje i zadovoljavanja pohote pred djetetom ili maloljetnom osobom. U makarskoj policijskoj postaji policajci su imali posla čak sa 30 stranaca koji su kazneno prijavljeni za zlouporabu opojnih droga.
Analitika, koja se revno vodi u policiji, pokazala je kako su u 95 posto ovih prijavljenih slučajeva počinitelji bili muškarci u dobi od 20 do 30 godina, među kojima je najviše državljana Bosne i Hercegovine, ali ne zaostaju tu ni Česi, Slovaci, Rumunji, državljani Srbije, Crne Gore, Njemačke i Švedske.
Iskoristili ljetovanje za krađu
Policija je također otkrila i uhvatila Bugare koji su u paru činili više džepnih krađa u užem dijelu Splita, ali i trojicu Rumunja koji su "ljetovanje" na Jadranu iskoristili za krađu. Osim njih, makarski su policajci imali posla sa Čehom koji je u nekoliko navrata provaljivao i krao po raznim objektima počinivši veliku materijalnu štetu. Uhićen je i državljanin Turske koji je po mjenjačnicama mijenjao krivotvoreni novac. Uz kaznena djela policija je nekolicinu stranaca prijavila i zbog raznih vrsti prekršaja, kažu u Policijskoj upravi splitsko-dalmatinskoj. Riječ je o fizičkom sukobljavanju, najčešće ispred, i u ugostiteljskim objektima, alkoholiziranost, kockanje, šibicarenje i prosjačenje, ali i prekršaji vezani uz drogu i nasilničko ponašanje u obitelji. (Hina)