Interpol traga za ukradenim predmetima iz trezora

Slika nije dostupna
U potragu za lopovom koji je pretprošle noći provalio u upravnu zgradu Gradskog muzeja u Vinkovcima i odnio trezor s predmetima iz predrimskog i rimskog doba neprocjenjive kulturološke vrijednosti, uključio se Interpol, a uspostavljena je i suradnja s policijama susjednih zemalja, potvrdio je glasnogovornik vukovarsko-srijemske policije Miroslav Janić.

Po njegovim riječima u istragu su od početka uključeni kriminalisti MUP-a, koji su jučer u upravnoj zgradi Gradskog muzeja obavili i očevid.

Iz Muzeja nepoznati je provalnik noću s nedjelje na ponedjeljak odnio trezor s rimskim novčićima, fibulama, zlatnicima, zlatnim prstenjem i kopčama te drugim predmetima od zlata. Među njima je najvrijedniji primjerak prsnog nakita od zlata iz 2500. prije Krista, pronađen 1970. na arheološkom nalazištu Gradini kod Orolika nedaleko od Vinkovaca.

Među ukradenim predmetima je i zlatnik koji je japanski car Hirohito darovao hrvatskoj opernoj divi Milki Trnini, potvrđeno je iz Muzeja. Ravnatelj Gradskog muzeja Stjepan Jozić danas je u razgovoru s novinarima izrazio žaljenje zbog krađe, podsjetivši kako se Uprava u zgradu u kojoj je danas preselila prošle godine kako bi tadašnji prostor u kojem se nalazila oslobodila za uređenje stalnog arheološkog postava Muzeja, koji ove godine slavi 60 godina osnutka.

"Sustav osiguranja u upravnu zgradu počeli smo uvoditi, ali još nije gotov jer nije potpuno uređen ni objekt u kojem se nalazimo", objasnio je Jozić, dodavši kako ukradene stvari, zbog goleme
kulturološke vrijednosti, nikada do sada nisu nigdje izlagane te se ne mogu legalno prodati, već isključivo na tzv. crnom tržištu.

Po njegovim riječima trezor s ukradenim nakitom i ostalim predmetima nalazio se godinama u sefu tadašnje Službe društvenog knjigovodstva, odnosno Zavoda za platni promet (ZAP) u Vinkovcima, odakle je vraćen Muzeju kad se današnja FINA, nasljednica ZAP-a, preselila iz Vinkovaca u Vukovar.

Također je podsjetio kako je u Gradski muzej do sada provaljivano 1971. i 1976. te da tada ukradene stvari nikad nisu pronađene, a postoje saznanja da su završile na inozemnom tržištu.

"Nadamo se kako su predmeti ukradeni pretprošle noći još u Hrvatskoj te da će ih policija pronaći", poručio je Jozić i dodao kako će svi muzejski djelatnici morati proći poligraf u policiji kako bi se odbacila svaka sumnja u moguću umiješanost nekog od njih u provalu i krađu.

Povezane teme