Bivša predsjednica saborskoga Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa i sveučilišna profesorica Deša Mlikotin Tomić i još 18-ero optuženih profesora, posrednika i studenata u slučaju 'Indeks 3' nepravomoćno su danas osuđeni zbog kupoprodaje ispita na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu. Prvostupanjskom presudom suca zagrebačkog Županijskog suda Zorana Luburića oni su proglašeni krivima za zloporabu položaja i ovlasti, primanje i davanje mita te protuzakonito posredovanje, a dvoje optuženika je oslobođeno, profesorica Nina Liszt te student Danijel Malarić. Od 19 nepravomoćno osuđenih, petero je dobilo bezuvjetne zatvorske kazne, a ostalih 14 uvjetne od šest mjeseci do godine i osam mjeseci, uz rok kušnje od jedne do četiri godine.
Bezuvjetna kazna za Mlikotin Tomić
Profesorica trgovačkog prava Deša Mlikotin Tomić osuđena je zbog zloporabe položaj i ovlasti te primanja mita na bezuvjetnu zatvorsku kaznu od godine i dva mjeseca, a uz to joj je dosuđena trogodišnja zabrana predavanja na sveučilištu. Uz nju, od profesora su na bezuvjetnu kaznu još osuđeni Jadranko Grgona i Tihomir Vranešević. Grgona je dobio godinu i deset mjeseci zatvora te petogodišnju zabranu predavanja na fakultetu. U slučaju pravomoćnosti presude u tu zabranu ne ulazi vrijeme provedeno u zatvoru. Vranešević je, pak, osuđen na osam mjeseci zatvora i dvije godine zabrane rada. 'Žalit ćemo se, žalit ćemo se do kraja...ja ne znam je li to politički proces, ali znam da ja nisam kriva za ništa...očekivala sam oslobađajuću jer nisam ništa kriva', rekla je Mlikotin Tomić izlazeći sa suda.
Ćevidu 2 i pol godine
Glavni posrednik prvooptuženi Milan Ćevid, kojemu su studenti za prolazak na ispitu plaćali od nekoliko stotina do dvije tisuće eura, osuđen je na dvije i pol godine zatvora. Ćevidu će se oduzeti 3400 eura, nezakonito pribavljenih primanjem mita. Voditeljica studentske referade Julijana Ljubić kažnjena je s godinom i šest mjeseci zatvora. Odbacivši sve optužbe, Deša Mlikotin Tomić je u svojoj obrani na suđenju ustvrdila da je kolateralna žrtva posrednika koji su se lažno koristili njenim imenom i kod studenata stvarali privid da bez znanja mogu polagati ispite. Ustvrdila je da je bila žrtva medijskog progona te da se u javnosti stvarala percepcija da je kriva i za stvari koje se uopće ne spominju u optužnici. Na današnju presudu moguća je žalba Vrhovnom sudu.
'Presuda rezultat prisluškivanja razgovora i priznanja'
Presuda za korupciju na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu rezultat je tajno prisluškivanih telefonskih razgovora te priznanja glavnog posrednika, sveučilišnog asistenta i studenata koji su pred sudom potvrdili da su davali mito za prolaz na ispitima, obrazložio je sudac zagrebačkog Županijskog suda Zoran Luburić nepravomoćnu presudu u slučaju 'Indeks 3'. (T.Š./Hina)