U jednom od vagona putničkog vlaka koji prometuje na relaciji Varaždin - Koprivnica u četvrtak ujutro oko 6 sati izbio je požar, koji su ubrzo ugasili vatrogasci DVD-a Jalžabet.
Vlak je bio pun djece koja su išla u školu u Varaždin.U požaru nema ozlijeđenih. Uzrokovana je šteta od 1,5 milijuna kuna.
Od glasnogovornice varaždinske policije Marine Kolarić doznaje se da je policija oko 6 sati zaprimila dojavu centra 112 da je u Novakovcu izbio požar na vlaku. U tom se trenutku u zapaljenu vagonu nalazila nekolicina putnika koji su odmah premješteni u prednje vagone.
Požar su ugasili vatrogasci jalžabetskog DVD-a pa je vlak nastavio put prema Varaždinu, a požarom zahvaćeni vagon i vagon iza njega ostavljeni su radi očevida, kazala je Kolarić.
Dodala je kako je očevidom utvrđeno da je požar uzrokovao kvar na električnim instalacijama u električnom ormariću, odakle se vatra proširila na gorive dijelove ventilatora i putničkog prostora.
Prema prvim podacima došlo je do zapaljenja električnih instalacija i pojave veće količine dima u putničkom dijelu bez vatre. Kondukter je, čim je osjetio miris dima, aktivirao pomoćnu kočnicu i počeo gasiti vatru protupožarnim apartom. Odmah su pozvani vatrogasci i policija.
U sastavu vlaka bilo je ukupno šest vagona u kojima je bilo šezdesetak putnika. U vagonu u kojem je izbio požar vozila su se četiri putnika. Dva putnička vagona su izuzeta iz sastava vlaka, a ostatak kompozicije nastavio je putovanje s 44 minute zakašnjenja.
Vagon u kojem je došlo do zapaljenja moderniziran je 2003. godine, što uključuje promjenu sustava napajanja i klimatizacije te ugradnju suvremenog sustava kočenja s povećanom razinom sigurnosti. Vagon se redovito održava sukladno važećim pravilnicima, a zadnji kontrolni pregled obavljen je prije nešto manje od dva mjeseca (7.listopada 2011.), na vagonu nije bilo nikakvih nepravilnosti, piropćili su iz HŽ-a. (I.D. / Agencija VLM / Hina)