Oni su rađeni na platformama limuzina srednje klase, pa bi ih bilo uputnije staviti u posebnu klasu, gdje u biti, po cijeni, kvaliteti, i u krajnjoj liniji, po dimenzijama i spadaju. Mercedes GLK je rađen na prilagođenoj platformi C klase i u odnosu na njemačke konkurente najviše izgleda kao punokrvni terenac. Dizajnerske poveznice s velikim GL-om su vidljive, ali upravo zbog manjih dimenzija, GLK izgleda robusnije, čvršće, više kao offroader, manje kao luksuzni SUV.
Oštri prelazi na limenim površinama i naglašeni blatobrani još više pojačavaju taj terenski izgled, koji, bar prema mogućnostima motora i pogona nije bacanje prašine u oči. Stalni pogon na sve kotače 45 posto momenta od 540 Nm isporučuje prednjim kotačima, a ostatak zadnjim. U slučaju proklizavanja, elektronika mijenja taj odnos, prema kotačima koji imaju bolje prijanjanje. 224 konja iz tri litre zapremine omogućuju performanse koje su tek nešto lošije od isto motorizirane C klase. 220 na sat i 7.5 sekundi do stotke više su nego dovoljni za pokazivanje mišića na asfaltu.
Za kupce koji mogu izdvojiti pola milijuna kuna
Iako je terenski izgled GLK naglašen, luksuza mu naravno ne nedostaje. Ipak se ovdje radi o Mercedesu, i V6 dizelu u nosu automobila. Bazna oprema je na razini koju i uz doplatu ne možete dobiti na većini automobila. Uz to naš testni GLK opremljen je opcionalnim Sport paketom, što unutrašnjosti daje izgled uglađene sportske limuzine, daleko od robusnog izgleda vanjštine.
Iako se ovakvi automobili čine kao nepotrebni, GLK nas je zapravo iznenadio svojim mogućnostima. On je u biti vrlo iskoristiv automobil za odabrane kupce, koji mogu izdvojiti pola milijuna kuna. Može se činiti puno, ali ako usporedite cijenu sa sličnom konkurencijom, onda ona izgleda u redu za one koji si ovakav automobil mogu priuštiti.
Emisiju Automotiv gledajte nedjeljom, u jutarnjem programu Nove TV.