Nije im, naime, preskupa. Kod tipkanja SMS poruke, stupanj oklijevanja još je niži, no ne u svim slučajevima. Ma samo da kratko odgovorim, misle vozači, ali razmišljaju li o rizicima koji prate takvu nepažljivu vožnju? Koliko je to doista opasno, po prvi su puta sada ispitali istražitelji iz Sjedinjenih Država. Njihova je studija obradila više od stotinu vozača kamiona i automobila. Oni su, u periodu od 18 mjeseci i prevaljenih čak 9 i pol milijuna kilometara, nadzirani kamerama u kabini. A rezultat istraživanja američkog instituta za promet je jasan: telefoniranje i vožnja nejdu zajedno.
Vozačima kamiona još opasnije
To, jasno, ne čudi. No, prilično šokantno zvuči rezultat istraživanja koji nam pokazuje koliko je doista pogibeljno pisati SMS poruku tijekom vožnje. Opasnost od sudara je tako čak 23 puta veća u odnosu na vozača koji ne tipka SMS. Izuzetno opasno, a o kakvom je riziku riječ pokazuje usporedba s ostalim mobitel operacijama tijekom vožnje.
Tijekom biranja broja na mobitelu, rizik nesreće raste 2.8 puta. Posezanje za mobitelom u vožnji povećava rizik od sudara 1.4 puta, a razgovor tijekom vožnje opasniji je za 1.3 puta u odnosu na vozača koji se ne bavi istim radnjama.
Situacija je još opasnija kod vozača kamiona. Posezanje za mobitelom je 6,7 puta opasnije, a biranje broja povećava mogućnost sudara ili izlijetanja s ceste za 5,9 puta. Nažalost, i sami smo mogli upoznati svu surovost nepažljive vožnje kada je tegljač u tunelu Ledenik usmrtio četiri osobe. Netom prije sudara vozač je primao i slao SMS poruke. Nadalje, određena su ispitivanja ustvrdila kako je uporaba mobitela za vrijeme vožnje opasnija od vožnje pod utjecajem alkohola. Vozači s mobitelom, u odnosu na one s prekoračenom granicom alkohola u krvi, nisu mogli održavati konstantnu brzinu i sigurnosni razmak.
Općenito, istraživanje je pokazalo kako su mobitel-vozači reagirali pola sekunde sporije u odnosu na vozače bez mobitela. Neovisno o tome je li riječ o takozvanom hands-free uređaju ili mobitelu na uhu. Pri 110 km/h, tih pola sekunde znači dodatnih 14 metara za reakciju, odnosno,20 godišnji vozač s mobitelom reagira kao 70-godišnjak bez njega.
U Sjedinjenim Državama zbog mobitela godišnje u prometu pogiba čak 2.600 ljudi, uz 330.000 ozlijeđenih. U prvih osam mjeseci ove godine, hrvatska je policija ulovila čak 14 i pol tisuća prekršitelja s mobitelom. Možda će im i ovaj prilog pomoći da shvate kako vožnji treba pristupati kao ozbiljnoj radnji koja se vrlo lako može izmaknuti kontroli. A tada posljedice mogu biti nesagledive.
Emisiju Automotiv gledajte nedjeljom, u jutarnjem terminu programa Nove TV.