Očito je kako su se i u Mitsubishiju ugledali na brojne europske marke, koje iz jedne platforme stvaraju više različitih karoserijskih izvedbi, ne bi li tako uštedjeli i pritom zadovoljili ukuse šireg kruga kupaca.
Što se tiče samog izgleda, Sportback se ne može svrstati među ljepše automobile u klasi. OK, prednji kraj izgleda prilično dobro, nadasve agresivno, no stražnji je kraj čista suprotnost - nezgrapno i nedorečeno. Ovo, inače, rijetko izjavljujemo, no u ovom slučaju nam limuzina izgleda bolje od ovog kvazi-hatchbacka. Ukupni dojam tek ponešto popravljaju atraktivni 18 colni kotači.
I u kabini sličan dojam, Lancer kao da je ostao u nekim prošlim vremenima. Praznina koju ostavlja kokpit, tek je nešto ublažena solidnom ergonomijom. Ipak, nije sve tako crno, jer naime, kvaliteta izrade je izvrsna pa se stječe dojam kako sjedite u vrlo čvrstom i robusnom automobilu. To osjetite čim primite upravljač i mjenjač. No, Japanci su ipak trebali znatno više pažnje posvetiti uređenju, dizajnu i modernim sklopovima. Jer to je danas doista ono što kupci traže i na što su, nema sumnje, i navikli.
Velika potrošnja
Prostranost je relativno dobra ali ne i prtljažnik s 290 litara. Od automobila dugačkog 4.6 metara, koji time kuca na vrata više klase, tipa Mazde 6, ipak se očekuje više mjesta. Testni Lancer je bio opremljen najjačim benzinskim motorom u ponudi, izuzmemo li ultra sportsku izvedbu EVO 10. Riječ je o 1.8 litrenom motoru najveće snage 143 konja i sa 178 Nm okretnog momenta. Motor voli visoke okretaje, na kojima je prilično uglađen, no zbog klasične, relativno staromodne koncepcije, troši prilično puno. Po gradu i preko 10 litara.
Lancer je opremljen stražnjim multi-link ovjesom koji mu jamči vrlo dobre, prilično sportske vozne osobine ali i impresivnu razinu udobnosti. Osjeti se kako je Lancer vrlo čvrst i kompaktan automobil, pravi model za jurcanje zavojima. Kome je namijenjen Lancer Sportback, jedan od rijetkih Japanaca koji se još uvijek proizvodi u Japanu? Prvenstveno mladim vozačima, i to onima koji od automobila traže jednostavnost ali i visoku razinu čvrstoće i kvalitete. Svima ostalima nikako se neće svidjeti isprve, jer konkurencija nudi znatno više uglađenosti, luksuza i boljeg dizajna. U konačnici, s cijenom od 160 tisuća kuna, testirani Sportback nije ni jeftin, što bi mu također mogao biti svojevrsni uteg oko vrata.
Emisiju Automotiv pratite nedjeljom ujutro na programu Nove TV.