Zračni tunel

VIDEO: Nije riječ o NLO-u

Slika nije dostupna
Možda vam se pričinilo, ali nije NLO sletio u Muenchen, iako nova zgrada BMW-ovog zračnog tunela zaista izgleda poput svemirske letjelice. Bavarska je kompanija oduvijek bila poznata po tome što je pri razvoju automobila veliku pažnju usmjeravala upravo na aerodinamiku.

I ranije su se koristili naprednim zračnim tunelima, s opremom koja je uvijek pratila tehnološka dostignuća, no ova zgrada, otvorena prije tek nekoliko dana, vrhunac je onoga što zovemo zračnim tunelima. BMW je ovo jednostavno trebao jer im je cilj sasvim jasan, žele svoje dinamične, sportske automobile učiniti što boljima, odnosno što aerodinamičnijima, a samim time i štedljivijima.

Zgrada, veličine 5 katova i smještena na 25 tisuća kvadratnih metara, je toliko velika upravo iz ovog razloga. Ovdje su dva ogromna ventilatora, svaki u jednom tunelu, koji mogu proizvesti vjetar brzine od čak 300 km/h. Dakle, i najbolji sportski automobili i motocikli mogu ovdje proći adekvatna ispitivanja. 'S novim zračnim tunelima, BMW grupa dodatno proširuje svoje vodeću poziciju na području razvoja ekonomičnih i dinamičnih vozila. Visoko inovativne tehnologije mjerenja s izvrsnim kvalitetama omogućuju istraživanje karakteristika vjetra, koje danas još nisu moguće', rekao je dr. Johannes Liebl, voditelj zračnog tunela.

Testiranje automobila i motocikala u prirodnoj veličini

Prednost ovog novog BMW-ovog zdanja jest i što se svi modeli automobila i motocikala mogu testirati u njihovoj prirodnoj veličini. To, dosada, nije zabilježen slučaj u auto industriji.
Prvi tunel koristi čak pet pokretnih traka te tako reproducira najvažnije efekte koje vozači svakodnevno susreću na cesti.  Drugi tunel inženjerima omogućuje pomicanje automobila u svim mogućim smjerovima iznad najveće pokretne ceste koja je ikada napravljena u jednom zračnom tunelu. Ovo omogućuje dobivanje kvalitetne analize o svim važnim parametrima tijekom uobičajene cestovne vožnje. Upravo to dovodi do rezultata koji pokazuju dosad neviđenu interakciju između aerodinamike i dinamike vožnje jednog automobila.

Novi aerodinamični centar omogućuje i testiranje novih modela u njihovoj početnoj fazi. Osim pravocrtne vožnje, kada se testira otpor zraka, buka ili potrošnja pri najvećim brzinama, u ovim se tunelima prototipovi mogu testirati i u situacijama poput vožnje u zavoju ali i tijekom pretjecanja drugog vozila.
Dakle, ta su se ispitivanja dosada mogla provoditi samo na testnim stazama, što je nužno zahtijevalo da prototipovi budu gotovo u potpunosti dovršeni. Sada se znanje naučeno u ovom procesu može mnogo ranije primijeniti prilikom stvaranja novog modela te time efektivno usmjeriti aerodinamički izgled budućeg automobila.

500 djelatnika zaposlenih u ovoj NLO zgradi, vrijednoj impresivnih 170 milijuna eura, imati će samo jedan cilj, automobile i motocikle učiniti još aerodinamičnijima jer svega 10 posto poboljšana aerodinamika donosi čak 2.5 posto manju potrošnju. A to, u konačnici, svi želimo.

Emisiju Automotiv pogledajte u nedjelju, u jutarnjem terminu programa Nove TV.

Povezane teme