Budućnost mobilnosti jedna je od najaktualnijih tema današnjice. Ključno pitanje jest: 'Koliko je zapravo moguće umanjiti potrošnju energije automobila ako apsolutno sve podredimo učinkovitoj potrošnji goriva?' Volkswagen sada ima odgovor na to pitanje a ono nam dolazi u ruhu novog XL1 konceptnog automobila.
Inače, ovo nije novi projekt. Ovaj koncept prvi put je prikazan 2002. godine, drugi put 2009., a sada nam dolazi vjerojatno zadnja varijanta ovog čuda na kotačima.
Kombiniranom potrošnjom goriva krajnji rezultat je – 0.9l/100km. Niti jedan postojeći hibridni automobil koji koristi kombinaciju elektromotora i motora s unutarnjim izgaranjem nema tako nisku potrošnju.
Novi Volkswagen XL1 koncept može se pohvaliti i izuzetno niskom emisijom štetnih plinova, i to 24 g/km. Nevjerojatno mala potrošnja i niska emisija CO2 rezultat su kombinacije vrlo lake 'monocoque' konstrukcije s komponentama od karbonskih vlakana, vrlo niskog koeficijenta otpora zraka (Cd 0.186) i 'plug-in' hibridnog sustava.
Taj sustav čine dvocilindrični 0,8 litreni TDI motor snage 48 KS te elektromotor snage 27 KS. Uz upotrebu 7-stupanjskog DSG mjenjač XL1 može ubrzati za 11,9 sekundi i dosegnuti maksimalnu brzinu od 160 km/h.
Uzimajući u obzir da je koncept osmišljen kao 'plug-in' hibrid, XL1 prototip može raditi isključivo na elektromotor pri čemu autonomija iznosi 35 kilometara što također znači i nula emisija CO2. Baterija se može puniti preko standardne kućne utičnice, a dopuna baterije vrši se i tijekom vožnje pomoću sustava regenerativnog kočenja.
Osim rekordno niske potrošnje goriva, inženjeri su poradili i na dizajnu karoserije i unutrašnjosti automobila da bi bio što praktičniji za svakodnevnu upotrebu. Automobil može udobno smjestiti dvoje putnika kao i njegovi prethodnici, međutim ono što ga razlikuje od prvog prototipa '1-litrenog' automobila iz 2002. i L1 koncepta iz 2009. jest što su sjedala postavljena jedno pored drugoga a ne jedan iza drugoga. Novi XL1 koncept ima krilna vrata koja olakšavaju ulazak i izlazak iz automobila.
Daljnji napredak ostvaren je u izradi dijelova od plastike ojačane karbonskim vlaknima (CFRP – carbon fibre reinforced polymer); ta se tehnologija također koristi u izradi bolida Formule 1. U suradnji s dobavljačima, Volkswagen je razvio i patentirao novi sustav proizvodnje CFRP-a poznat kao aRTM proces (advanced Resin Transfer Moulding). Time je Volkswagen uspješno smanjio troškove proizvodnje što je vrlo važna stavka u realizaciji serijske proizvodnje XL1 koncepta, iako u limitiranom izdanju.
Zahvaljujući obilnoj upotrebi plastike ojačane ugljičnim vlaknima, magnezija i aluminija, ukupna masa vozila iznosi 795 kg. Što se tiče dimenzija VW XL1 dugačak je 3,89 m (VW Polo 3,97 m), širok je 1,66 m (VW Polo 1,68 m), dok mu je visina samo 1,15 m.
XL1 Concept biti će predstavljen na katarskom auto salonu koji se održava ovaj tjedan, a iako dijeli sličnosti sa svojim prethodnicima, ova najnovija verzija najbliže je onome što bismo mogli vidjeti u stvarnoj serijskoj proizvodnji. Palac gore za VW!