Ne radi se već mjesecima, stotine radnika su u neizvjesnosti, a tržište stoji na 'klimavim nogama'. Ako Chrysler i General Motors zatvore svoje pogone, oko 30 tisuća radnika moglo bi ostati na cesti. 'Trebamo naše poslove. I to je jedina stvar koju znamo raditi. Ne možemo se samo tako prekvalificirati i naći drugi posao. Jednostavno smo prestari. Radim u Chrysleru 11 godina i ne mogu opet sve ispočetka. Imam obitelj', objašnjava jedan od radnika.
Država Michigan trenutno ima najvišu stopu nezaposlenosti u SAD-u, koja se kreće oko 9,6 posto. Sudeći prema dosadašnjem razvoju situacije, vrlo je izvjesno da će se ta stopa i povećati u slijedećim mjesecima.
Ni u Europi nije puno bolje
Autokompanija 'Honda' također je najavila zaustavljanje proizvodnje u britanskim tvornicama slijedeća 2 mjeseca. Japanci su već odlučili stopirati rad tvornica u veljači i ožujku, no to će sada prolongirati i na travanj i svibanj. Honda se odlučila na takve poteze jer europsko tržište automobila ne pokazuje nikakve znakove oporavka.
Kompanija je objavila kako neće biti otpuštanja među 4200 zaposlenih. No zbog svjetske ekonomske krize planira se smanjenje plaća, a radnici bi se mogli suočiti i s do 50 posto manjim nadnicama.