Stanovnici New Yorka probudili su se prilično rano kako bi glasovali u povijesnim predsjedničkim izborima u SAD-u, a velik dio njih svoj je glas želio dati prije odlaska na posao.
Već u rano jutro birači na Manhattanu počeli su ispred biračkog mjesta 77 stvarati redove i prije nego je biralište otvoreno u šest sati ujutro po lokalnom vremenu.
>> U New Hampshireu pobjeda Obami
'Zapravo sam bio veoma uzbuđen, tako se nisam osjećao dugo vremena, mislim da je zadnji puta tako bilo kada sam glasovao za Kennedyja', rekao je Pablo Hoffman, stanovnik New Yorka.
Volonteri nisu bili pripemljeni za prvi val birača, te su vrata otvorili deset minuta nakon šest sati.
Demokratski kandidat, Barack Obama svoje je glas dao u Chicagu, a republikanski John McCain u Phoenixu.
Ubrzo nakon otvaranja birališta počela su stizati izvješća o kvarovima elektroničkih sustava za glasovanje, a na brojnim glasačkim mjestima nisu bila pripremljena za tako veliki odaziv te nisu adekvatno osigurali rezervnu varijantu u vidu listića i glasačkih kutija.
Zabilježeni su i slučajevi zastrašivanja birača. Policija je morala intervenirati i s jednog birališta ukloniti navodne pripadnike Crnih pantera, koji su zastrašivali birače bijele boje kože.
Birališta otvorena u 37 saveznih država
U 37 saveznih država u istočnom dijelu SAD-a birališta su otvorena do 8 i 30 sati po lokalnom vremenu (14 i 30 po srednjoeuropskom - CET), a dugi redovi birača potvrđuju predviđanja da će ovogodišnji povijesni predsjednički izbori, nakon najdulje i najskuplje predizborne kampanje, imati i rekordan odziv sa 130 do 140 milijuna birača
Do 10 sati, po istočnoameričkom vremenu, bit će otvorena birališta u svim saveznim državama, izuzev Aljaske i Havaja, te nekih prekomorskih teritorija.
Televizijska izvješća o dugim redovima birača, koji su se negdje formirali i od 03:30 ujutro, dolaze iz mnogih država na istoku i jugu SAD, uključujući i neke od ključnih za pobjedu na izborima, tzv. država-bojišta, poput Floride, Virginije i Pennsylvanije.
U redovima je uočljiva brojna zastupljenost birača afričkoameričkog podrijetla koji su iznimno motivirani kampanjom demokratskog kandidata Baracka Obame, prvog crnačkog kandidata na američkim predsjedničkim izborima u povijesti, a prognoze govore da će 95 posto njih glasovati za 47-godišnjeg senatora Obamu.
U izjavama za američke TV postaje, mnogi birači ističu kako su današnji izbori povijesni, za njih osobno veliki događaj koji ne žele propustiti. Rani dolazak na birališta mnogi objašnjavaju pokušajem izbjegavanja višesatnog čekanja.
Golem interes za izbore potvrdio je i rekordan odziv na glasovanje u odsutnosti i rano glasovanje, u okviru kojeg je glasovalo oko 24 milijuna građana u 31 saveznoj državi.
Kvarovi elektronskih glasačkih strojeva
Još u ranim satima glasovanja s nekih birališta u državama New York, New Jersey i Florida u utorak ujutro stigle su vijesti o prvim teškoćama, vezanim uz netočne podatke u popisima birača, zbog kojih je građanima uskraćena mogućnost glasovanja, ili o kvarovima elektronskih glasačkih strojeva.
Iz Richmonda i Cheasepeaka, u Virginiji, izviješteno je o kvarovima elektronskih glasačkih strojeva na više birališta, zbog čega se negdje prešlo na klasične glasačke listiće.
U približno trećini od 50 američkih saveznih država, koriste se elektronski glasački strojevi, na čiji je rad bilo puno prigovora na ranijim izborima, dok se u ostalima koriste tipizirani glasački listići koji se prebrojavaju elektronski.
Dugi redovi birača formirani su i u glavnom gradu Washingtonu, odnosno Okrugu Columbija i okolnim prigradskim područjima u sjevernoj Virginiji i Marylandu.
Pred biralištem u javnoj knjižnici mjesta Potomac, u okrugu Prince William na sjeveru Virginije, već oko 5:30 sati je stotinjak ljudi čekalo u redu, a kada su se vrata otvorila u 6 sati, već ih je bilo više od 200, dok su ostali kružili u automobilima po okolnim ulicama, tražeći parkiralište.
Slični prizori, dugih redova i pretrpanih parkirališta, vidjeli su se i na drugim biralištima u metropolitanskoj regiji Washingtona, ispred škola, knjižnica, centara lokalnih zajednica i drugih javnih prostora u kojima su biračka mjesta, u Fairfaxu, Rockvilleu, Beltsvillu, Cleveland Park, Adams Morganu i drugim područjima.
Očekuje se povijesno najveći broj birača
Izborni dužnosnici kažu da očekuju povijesno najveći broj birača, posebno u Virginiji, gdje su Obama i republikanski kandidat John McCain vodili intenzivnu kampanju.
U Alexandriji kraj Washingtona, snažnom demokratskom uporištu, aktivisti Demokratske stranke ohrabruju birače da zbog kiše ili drugih razloga ne odustanu od čekanja u redovima, dijeleći im kišobrane, energetske pločice, majice, čaj i druge napitke.
Republikanski aktivisti u sjevernoj Virginiji također su zaposleni, oni podsjećaju birače da izađu na glasovanje, a za neke organiziraju i prijevoz.
U Alexandriji se danas očekuju oko 70.000 birača, što je 11 posto više nego 2004. godine.
U obližnjem okrugu Arlington, na terenu je oko tisuću izbornih dužnosnika ili 25 posto više nego 2004., kako bi omogućili glasovanje za 149.500 registriranih birača, među kojima je 20.000 novoregistriranih, koji će prvi put sudjelovati na izborima.