Tako je sigurno većina za početak svoje domove ukrasila božićnom zvijezdom. A jeste li znali zašto taj crveno zeleni cvijet ukrašava naše stolove za Božić? Odgovor na ovo pitanje skriva se u jednoj staroj meksičkoj legendi.
Siromašna mala djevojčica na Badnjak je željela donijeti poklon u čast Djevice Marije u crkvu. Kako nije imala novaca ni bilo kakvih drugih poklona, otišla je u crkvu bez ičega. Putem joj se javio anđeo i rekao joj da donese malo korova. Djevojčica je to i učinila, no kad je došla u crkvu i stavila korov na oltar on se pretvorio u predivan cvijet s zelenim i crvenim listovima.
Jedna je stvar obavezna za božićno vrijeme u stanovima i kućama svih koji ovaj blagdan obilježavaju. A to je božićno drvce od davnina simbol nade i vječnog života kršćana. Vrh drveta gleda prema raju, a zvijezda koja se stavlja na vrh simbol je zvijezde koja je vodila tri kralja do Betlehema.
A kako se Božić obilježava diljem svijeta, drvce i nije uvijek bor ili jela. Tako npr. kršćani u Indiji za Božić ukrašavaju mango ili banana drvca, a ponekad također ukrase i svoje kuće sa listovima manga.
Sve zemlje u kojima se obilježava Božić imaju nešto zajedničko. To je tradicionalne molitve i mise koje se vode i nekoliko dana prije Božića i predstavljaju pripremu za Božić. Također ukrašavaju se gradovi, pale se lampe, pripremaju se tradicionalna božićna jela. A Božić ne bi bio Božić da se ne proslavlja s prijateljima i članovima obitelji.
>> Video: Božićni običaji u svijetu
U Libanonu većina muslimana slavi Božić sa svojim prijateljima kršćanima. Crkve su otvorene cijele noći za molitvu i ljudi posjećuju svoje prijatelje i obitelj, u dalekim krajevima. Također jako su popularni božićni koncerti i pjevanje božićnih pjesama. Poznati i slavni modni dizajner Elie Saab donira veliko 25-metarsko drvce svake godine gradu Bejrutu.
Božićni ukrasi koji se upotrebljavaju u svijetu
Božićna imela koristi se kao božićni ukras jer se vjeruje da ona izrasta iz raja, budući da nema korijena. Postoji vjerovanje da poljubac ispod grančice imele donosi sreću. Nekad su neudane djevojke uzimale grančicu imele iz crkve i stavljale ju pod jastuk vjerujući da će sanjati o svom budućem suprugu.
Božikovina kao ukras, trenje božikovine podsjeća na tranje krune koju je nosio Isus, a crvene bobice podsjećaju na krv koju je on prolio na križu. Zeleno lišće božikovine simbol je vječnog života, a crvene bobice simbol su uskrsnuća. Nekad davno koristila se kao zaštita od vještica i gromova.
>> Video: Djed Božićnjak primio djecu u svom domu
>> Betlehem: Posljednje pripreme za Božić
Božić je ...
U Japanu su tijekom godina Božić počeli slaviti i oni koji nisu kršćani. I blagdansko je vrijeme postalo prepuno simbolike i tradicionalno se slavi. Priču o Isusovu rođenju prihvatili su svi, a posebno djevojčice. Zanimljivo je kako su Japanci prvi puta vidjeli kolijevku baš u scenama Isusova rođenja, budući da djeca u Japanu ne spavaju u istima.
Neobičan običaj proslavljanja Božića vezan je za Venezuelu u kojoj je običaj odlaziti na jutarnje mise u vrijeme adventa na koturaljkama. A djeca prije spavanje zavežu konop za zub, pa ih ujutro potezanjem istog, oni na koturaljkama probude.
Božić se obilježava diljem svijeta. U većini zemlja on je i državni praznik, kao što je i u Maleziji. Tamo je 2004. godine Vlada organizirala proslavu blagdana na nacionalnoj razini, ali i neslužbeno zabranila upotrebu svih kršćanskih religijskih simbola, posebno onih koji predstavljaju Isusa Krista.
Božićna sezona najduže se obilježava u Filipinima, gdje je i najveselija jer je to u Aziji i jedina pretežno kršćanska zemlja.
Božić se službeno ne proslavlja na Tajvanu. Ipak, slučajno ili namjerno, 25. prosinac je dan konstituiranja Republike Kine, 1947. godine i taj se dana proslavlja kao dan ustrojstva iste.
Ovo je samo dio tradicije i običaja, te onoga što u nekim drugim zemljama predstavlja Božić. Ipak i posebno se proslavlja u svim zemljama i svakom domu. Obitelj okupljena ispod božićnog drvca u danu kada komercijalizaciju zamjenjuje druženje s najbližima i barem na trenutak vjera da postoji magija i dobrota koja spaja ljude bez obzira na vjeru, boju kože, jezik, naciju i sve ono što ih u svim drugim trenucima razdvaja.
Sretan Božić!