Povećan rizik od ranije smrti povezuje se s kardiovaskularnim bolestima te s nekim vanjskim uzrocima - najčešće, samoubojstvom. Japanski su znanstvenici proveli istraživanje o pojavi koja se na japanskom naziva "ikigai", a u slobodnom prijevodu znači "radost življenja i smisao života".
Istraživanje je vodio dr. Toshimasa Sone i njegovi kolege sa Sveučilišta Sendai pri medicinskom centru u istoimenom gradu.
Znanstvenici su tijekom sedmogodišnjeg razdoblja pratili život 43.391 muškarca i žene u dobi od 40 do 79 godina koji žive i regiji Ohsaki. Tijekom spomenutog razdoblja umrlo ih je 3048.
Svima je bilo postavljeno isto pitanje. "Jeste li pronašli ikigai u svojem životu?" Većina ispitanika, njih 55 posto, odgovorilo je potvrdno, 36,4 posto izjavilo je kako nije sigurno, a 4,6 posto odgovorilo je negativno.
Oni koji nisu pronašli "radost življenja" u životu uglavnom su bili neoženjeni ili nezaposleni, neki od njih manje obrazovani, drugi lošijeg zdravstvenog stanja pod većim mentalnim stresom, a većina ih je osjećala i konkretne bolove. Jedan dio imao je ograničene fizičke funkcije.
Znanstvenici su ustvrdili da su, čak i nakon što su primijenili određene tehnike kako bi se navedene 'prepreke' nadvladale, ispitane osobe i dalje ostale u kategoriji osoba s povećanim rizikom od prijevremene smrti, za razliku od osoba koje su 'ikigai' pronašle.
Usto je utvrđeno da su osobe bez 'ikigaija', tijekom istraživanja imale 50 posto više izgleda da iznenada umru iz bilo kojeg razloga, za razliku od druge skupine koja je vjerovala u radost i smisao življenja. U prvoj je skupini zamijećena 60 posto veća mogućnost iznenadne smrti od kardiovaskularnih bolesti, uglavnom od srčanog udara, a utvrđena je i 90-postotna mogućnost smrtnosti od "vanjskih" uzroka.
Od 186 smrti, svrstanih pod "vanjske uzroke", radilo se o 90 samoubojstava.