Više od 100 crteža čije porijeklo seže gotovo tisuću godina u prošlost otkriveno je na stijenama na sjeveru Engleske.
Umjetnički radovi, za koje se pretpostavlja da su djela neolitskog čovjeka, može posjetiti bilo tko, ali su smješteni u zabačenim dijelovima zemlje pa su ostali potpuno netaknuti tisućama godina. Sve do nedavno.
Za vrijeme Neolitika prije 4000 do 6000 godina, čovjek je napustio svoje egzistencijalno seljenje pa je postao lovac, skupljač koji je putovao zemljom, sljedeći svoj plijen do naseljenih područja.
Više od 100 volontera istražuje, snima lokacije, sadržaj, kontekst i stanje stijena kao dio pilot projekta. Najzanimljivije otkriće uključuje veliku uklesanu ploču pronađenu na pješčanoj stijeni u okolici Barningham Moora.
Na njoj su prikazani apstraktni crteži, izbrazdani i šuplji okruženi krugovima. Alati za izradu ovih djela bili su kamen ili kosti, a upotrebljavani su kako bi se njima urezali simboli i radovi koji su toliko dobro očuvani da su vidljivi još i danas, nakon nekoliko tisuća godina.
U Engleskoj je oko 2 500 sličnih crteža preživjelo prirodnu eroziju, eksploataciju i raščišćavanja terena.
Nije moguće odrediti točno vrijeme nastanka ovih umjetnina, ali godine se mogu procijeniti u kontekstu u kojem su pronađeni.
'Puno je teorija o tome što bi ovi crteži mogli značiti. Mogli su biti dio nekih svečanosti, gozbi, ili ih koristiti kao putokaze ili kao oznake teritorija. Mogle su imati i neku duhovnu važnost. U lovačko-sakupljačkim društvima mjesta gdje planine dotiču nebo, ili gdje more dotiče obalu, najčešće se smatraju područjima gdje su duhovi njihovih slavnih predaka. Većina je takvih crteža pronađena u baš takvim područjima, rekla je Kate Wilson', istraživačica drevnih spomenika pri English Heriotageu koji istražuju ovo područje.
'Očekivali smo da ćemo pronaći jednu ili dvije jednostavne slike. Umjesto toga pronašli smo nevjerojatnu ploču, vjerojatnu jednu od najkompleksnijih koja je pronađena u ovom području', rekao je Richard Stroud, volonter koji je radio na istraživanju područja.