Festival počeo dokumentarnim filmom

Legendarni Harry Belafonte otvorio Sundance

Nakon dugog niza godina Sundance je otvorio dokumentarac, ovoga puta o velikanu američke scene.

'Ovo je moj drugi dolazak na Sundance Film Festival i uistinu sam počašćen što ga otvara dokumentarni film o meni', izjavio je osamdesetdvogodišnji Harry Belafonte, kojeg su mnogi počastili komplimentom da izgleda kao da mu je dvadeset godina manje.

Harry Belafonte - čovjek s misijom

Dokumentarni film 'Sing Your Song' redateljice Susanne Rostock inspiran je osebujnim životom ovog pjevača, glumca i aktiviste. Prati ga od trenutka kad je postao slavan zahvaljujući glazbi i ulaska u Hollywood, nakon čega je postao provokativni element zbog angažiranja u procesu sagregacije. Tijekom godina postao je personifikacija američkog pokreta za građanska prava.

Rostock je prikazala Belafontea kao emotivnog aktivistu koji je blisko surađivao s Dr. Martinom Lutherom Kingom Juniorom, mobilizirao celebrityje u borbi za socijalnu pravdu, participirao u borbi protiv Apartheida u Južnoj Africi i poduzimao poteze protiv nasilja između bandi, zatvorenika. Zbog svojih uvjerenja, Belafonte je bio na meti FBI-ja. Jednako nije bio pošteđen njegov privatni život kao i karijera.

Nepobjedivi optimizam motivira njegov put i dan danas kad se i sa svoje 82 godine i dalje pita 'Što činimo danas?', što je dovoljno inspirativno, ne samo za redateljicu Susanne Rostock, već i za direktora Festivala Johna Coopera i Roberta Redforda koji su odlučili nakon dugog niza godina da Sundance upravo otvori dokumentarni film.

'Ne žalim za ničim. Osjećam se blagoslovljenim za život koji sam proživio i dar od kojeg sam napravio karijeru. Nisu sve etape puta bile lagane. Nimalo! Ali borba je ono što nas definira i nadograđuje, pogotovo kad se borimo za nešto što ima viši cilj', izjavio je Harry Belafonte koji je na kraju na pitanje 'Što činimo danas?' sam odgovorio: 'Moramo biti svjesni svega. Pogotovo toga da ne živimo u idealnom svijetu i da uistinu trebamo biti aktivni u postizanju boljega. Strah i depresija su naši najveći neprijatelji. Najveću snagu za bolje sutra moramo potražiti u sebi. Teške situacije su nešto što samo po sebi dolazi. Pogotovo mladi bi trebali biti svjesni toga da nikada ne smiju odustati u prvom redu od samih sebe.'

Što želi Oprah Winfrey?

Najveća glasina prvog dana ovogodišnjeg Sundance Film Festivala koja se jako brzo proširila bila je da se Oprah Winfrey koja je s početkom ove godine pokrenula vlastitu televiziju pojavila na tržištu kao jaki akviziter, u prvom redu, za kvalitetne dokumentarne filmove nezavisnih autora kako bi program OPN-a učinila boljim, čime je otvorena jedna potpuno nova perspektiva Sundancea, na kojem su do sada po pitanju akvizicija dominirali američki kinodistributeri.

Oprah je navodno najviše zainteresirana za dokumentarne filmove 'Becoming Chaz' i 'Sing Your Song'. Na premijeri dokumentarca o Harryju Belafonteu se nije pojavila, no festival je tek počeo.

Kuda vozi ovaj autobus

Što se tiče dogodovština hrvatske novinarske ekipe u Park Cityju, ona nisu izostala ni ove godine. Sundance ima posebnu karmu da ne može sve ići po planu. Za razliku od prošle godine kad je sniježna mećava divljala prvih nekoliko dana u olimpijskom gradu u državi Utah u kojem se održava festival, ove je svanuo predivan sunčani dan (naravno s debelim minusom ispod nule).

No stvar je krivo krenula s autobusima. Jutarnje smrzavanje na autobusnoj stanici zbog kašnjenja autobusa je donekle ublažio osmjeh i isprika vozača da je kasnio zbog kvara. To je bila samo uvertira u karmičku 'bus dan'. Uslijedilo je presjedanje na drugi autobus do festivalskog centra jer je trebalo podići akreditacije.

Dogodilo se da je vozač je previše ubrzao i nije stigao na vrijeme zakočiti kako ne bi udario auto ispred sebe na križanju. Uslijedilo je kočenje i penjanje autobusa na nogostup dok je tupi udarac označio kraj 'životnog vijeka' jednog hidranta.

Na svu sreću u autobusu nije nitko nastradao, pa se uglavnom dobro raspoložena grupica novinara pješke uputila do festivalskog centra, odnosno Mariott hotela u kojem su pripadnici sedme sile zajedno s pridolazećim holivudskim zvijezdama počeli stvarati gužvu. No nervoze nije bilo, čak je i Elijah Wood na miru mogao popiti svoju kavu, a da ga nitko ne vuče za rukav.

Povezane teme