Kraljevsko vjenčanje ponovno je otvorilo sva pitanja oko uloge koju Obitelj ima u Velikoj Britaniji. Kraljica je jedina koja može proglasiti izbore na zahtjev premijera. Ona kao i članovi obitelji moraju biti politički neutralni, pa nikada ne izlaze na izbore.
'Kada biste iznova radili politički sustav u Velikoj Britaniji danas u 2011. godini, vjerojatno ne biste mislili da je parlamentarna monarhija dobar izbor, ali zapravo funkcionira iznad očekivanja. Veoma je popularna. Činjenica da kraljici pripadaju različite moći, koje ona ne koristi, znači i da drugi ljudi ne mogu zloupotrijebiti te moći. I to je odlično.', izjavio je Vickers, savjetnik o kraljevskoj obitelji.
Popis kraljičinih zaduženja podulji je - ona je i poglavar Engleske crkve, ali i Vrhovni zapovjednik oružanih snaga. Elizabeta II. predstavlja svoj narod u svijetu, zadužena je za održavanje stabilnosti u vremenima političkih promjena, njeguje identitet i jedinstvo naroda, i dodjeljuje priznanja za iznimna dostignuća. Kao najdugovječnija kraljica koja je već 59 godina na tronu, Elizabeta svoje dužnosti obavlja besprijekorno.
Smrt princeze Diane, ljubavni život princa Charlesa, razvodi među članovima obitelji poljuljali su povjerenje građana u kraljevsku obitelj.
'Zbog monarhije izgledamo kao staromodna država. Mislim da djelujemo ludi. Ne slažem se da je više trebamo, njezino vrijeme je prošlo', izjavila je Barbara Bradley.
Zakon koji je donio kralj George V. 1917. godine omogućio je princu Williamu da zaprosi Kate iako je pučanka. Time je, vjeruju mnogi, počeo proces modernizacije kraljevstva.
Ovo vjenčanje potaknulo je raspravu o reformi pravila da prijestolje ne može naslijediti netko tko se vjenčao Rimokatolikom. Velike nade polažu se u Williama. Mnogi se nadaju da će se princ Charles odreći krune u njegovu korist. No ako i bude čekao u redu za krunu, William je izborom Kate za suprugu već napravio korak u vraćanju popularnosti obitelji.