Da je živ, slavio bi!

Sretan 70. rođendan, John Lennon!

John Winston Ono Lennon rođen je 9. listopada 1940 godine, a umro od ruke Marka Davida Chapmana 8. prosinca 1980. godine.

Svijet ovog iznimnog Engleza pamti kao pjevača i tekstopisca koji je tijekom života uživao svjetsku slavu. Bio je član i vođa skupine The Beatles, baš kao i John McCartney s kime je oformio jedno od najuspješnijih glazbenih partnerstva 20. stoljeća.

John Lennon rođen je i živio u Liverpoolu, gradu u kojemu se danas u njegovu čast priprema veliko i posebno slavlje. Kao klinac oformio je glazbenu skupinu The Quarrymen koja je kasnije prerasla u The Beatles. Kako se grupa krajem desetljeća počela raspadati, Lennon je krenuo u solo vode. Njegovi albumi od početka su bili na udaru kritika i podijeljenih mišljenja.

>>Ubojici Johna Lennona odbijeno pomilovanje

>>Zahodska školjka Johna Lennona prodana za 12 tisuća eura

>>John Lennon više nikoga ne zanima?

Kroz glazbu, pisanje, film i intervjue uvijek je bila prisutna njegova buntovnost i pronicljivost, dok je kontroverze poticao kroz rad kao mirovni aktivist. U New York City se preselio 1971. godine, kada je njegov kriticizam Vijetnamskog rata rezultirao dugotrajnim pokušajem administracije tadašnjeg čelnika Amerike Richarda Nixona da ga deportiraju nazad u Englesku, tim više što su Lennonove pjesme u to vrijeme adaptirane kao antiratne himne. Iz biznisa se zbog brige o obitelji povukao 1975. godine, što je trajalo pet godina dok nije izdao 'comeback' album 'Double Fantasy'. Tri tjedna nakon izdavanja albuma bio je ubijen.

Njegov solo album u Americi je prodan u 14 milijuna primjeraka, zaslužan je za 27 broj jedan singlova na US Hot 100 pjesama, na BBC-jevoj listi najčuvenijih Britanaca smješten je na osmom mjestu, a 2008. godine časopis Rolling Stone smjestio ga je na peto mjesto na listi najvećih pjevača svih vremena. Posthumno je 1987. godine primljen u 'Songwriters Hall of Fame', kao i u 'Rock and Roll Hall of Fame' 1994. godine. Danas, na 70. rođendan u njegovu čast Google je na svoj logo postavio video kako bi time komemorirali njegova ostvarenja.

Smrt

Oko 23 sata 8. prosinca 1980. godine, uskoro nakon što se u društvu Yoko vratio u Dakotu, njujoršku zgradu gdje su živjeli, Mark David Chapman ga je na ulazu smrtno ozlijedio sa četiri hica u leđa. Ranije te večeri, Lennon je Chapmanu potpisao kopiju albuma 'Double Fantasy'. Hitno su ga prenijeli u bolnicu Roosevelt, međutim nije mu bilo spasa i smrt je proglašena u 23.07 sati. Yoko Ono je sljedećeg dana rekla:

'Nema pogreba za Johna. On je volio i molio se za ljudsku rasu. Molim vas, molite vi sada za njega.' Njegovo tijelo je kremirano na groblju Ferncliff u njujorškom Hartsdaleu. Yoko je prah posipala po Central Parku, gdje je kasnije izgrađen spomenik Strawberry Fields. Chapmana su proglasili krivim za drugi stupanj ubojstva te je osuđen na 20 godina zatvora. Kasnije se branio riječima: 'Bog mi je naredio da tako učinim'.

U jednom od njegovih posljednjih velikih intervjua Lennon je rekao da do poznanstva Yoko nikada nije ispitivao svoj šovinistički stav prema ženama. 'Bio sam se naviknuo na okrutnost prema mojoj ženi, tukao sam je i branio joj stvari koje je voljela. Bio sam užasan prema njoj, kao uostalom psihički okrutan prema svim ženama. Bio sam napadač. Nisam se nikako mogao izraziti zbog čega sam udarao. Sa muškarcima sam se borio, a žene sam udarao. Zato se stalno borim za mir.' Najzad, John Lennon bio je distanciran od Juliana, svojeg prvog sina iz braka sa Cynthiom u vrijeme kada su The Beatlesi bili na vrhuncu slave.

Prihvaćajući tradicionalnu ulogu supruga u odnosu s Yoko Ono, Lennon je bio bliži sa njihovim sinom Seanom.

Povezane teme