Uspomena na spornu fazu Beatlesa

Prodan kontroverzan potpis Johna Christa Lennona

Slika nije dostupna
Kirurg iz New Yorka postao je vlasnik 'dokaza' da se pokojni Beatle smatrao Isusom.

Nešto više od 12 tisuća dolara postigao je cijenu poznati Lennonov potpis na jučerašnjoj aukciji u SAD-u. Riječ je o autogramu ispisanom na magazinu Datebook, na čijim je koricama glazbenik napisao 'John C. Lennon'. Njegovo srednje ime bilo je Winston, a misteriozno 'C' odnosi se na 'Christ'.

Riječ je o potpisu kojim se dolilo ulje na vatru nad 'aferom' što ju je Lennon izazvao intervjuom upravo u jučer prodanom potpisanom izdanju magazina Datebook iz 1966. godine, gdje je izjavio da su Beatlesi popularniji od Isusa. Kontroverzna izjava je, kako se John Lennon kasnije opravdavao, izvučena iz konteksta.

'Kršćanstvo će proći', govorio je u intevjuu Datebooku slavni glazbenik. 'Smanjit će se i nestati. Tu uopće ne treba biti rasprave - u pravu sam, a vrijeme će to uskoro i pokazati. Mi smo danas popularniji od Isusa. Nisam siguran što će prvo nestati, krščanstvo ili rock and roll. Isus je bio sasvim u redu, no njegovo učenje je nejasno i uobičajeno. Oni su njegove poruke izokrenuli i uništili'.

Tako je govorio Lennon, a reakcija koja je uslijedila bila je snažna. U tzv. Biblijskom pojasu, odnosno u južnim državama SAD-a, na radiopostajama su zabranjivane pjesme Beatlesa, kršćanski orijentirana mladež spaljivala je njihove ploče, Lennonu su upućivanje prijetnje smrću, a pripadnici KKK-a protestirali su prije svakog koncerta liverpulske četvorke u toj regiji. Ukratko, događale su se stvari koje se nikako ne mogu nazvati kršćanskima.

John Lennon bio je prisiljen ispričati se i pojašnjavati svoje riječi. 'Kad sam rekao da su Beatlesi popularniji od Isusa, mislio da na općenitu situaciju u društvu. Da sam umjesto imena svog benda rekao 'televizija', danas me nitko ne bi napadalo. Dakle, mnogo suvremenih pojava, odnosno oni koji stoje iza njih, imaju veći utjecaj na mlade od religije. I to je sve što sam htio reći, a ne ono što mediji tvrde da sam rekao. Ali, ako će nekoga usrećiti moja isprika, onda dobro - zbilja mi je žao što sam upotrijebio takvu rečeničnu kontstrukciju', pričao je kasnije Lennon.

>> Vatikan konačno oprostio Lennonu

No, bilo je kasno da se stvari vrate u 'normalu'. Oni koji su tada Lennona uzeli na zub, nisu mu oprostili, no mnogo je više onih koji su ga tada počeli obožavati još i više. Naime, krajem 60-ih u Britaniji se na veliko počela prodavati majica s natpisom 'Volim Beatlese više od Isusa Krista'. John Lennon ubijen je 8. prosinca 1980. godine.

Povezane teme