Kad ponestane inspiracije...

Plagijati u glazbi: Tko to tamo krade?

Slika nije dostupna
Kad vam se učini da ste neki najnoviji pop hit čuli godinama ranije - vjerojatno ste u pravu...

Stoljeća stvaranja glazbe na ovom planetu učinilo je gotovo nemogućom misijom skladati pjesmu, bilo kojeg glazbenog žanra, koja će biti apsolutno originalna i neće podsjećati na nešto već napisano i snimljeno. Osnovna glazbena ljestvica ograničena je na relativno malen broj nota, pa nije ni čudo da su brojna djela, od klasičnih simfonija do božićnih pjesmica, utemeljeno ili ne, proglašavana plagijatima.

Stoga se pri otvaranju ove problematike uvijek nameće jedno te isto pitanje - je li jedan autor svjesno pokrao drugoga ili je sličnost dvaju glazbenih djela sasvim slučajna? Je li Hus 'posudio' ili nesvjesno postigao da mu uvod iz 'Sve još miriše na nju' snažno vuče na 'Stairway to Heaven' i 'Still Loving You' te zna li Thompson da mu 'Čavoglave' sliče na jedan stari partizanski 'hit'?

Glazbeni plagijat je, prema definiciji, skladba kojom je neki autor doslovno kopirao ili poprilično vjerno imitirao već napisanu pjesmu, proglasivši je vlastitim, originalnim radom. Krađu glazbenih ideja ne treba miješati sa sempliranjem (legalnim korištenjem originalnih djelova pjesme u drugom glazbenom djelu), koje je donedavno bilo 'siva zona' raznih zakona o autorskom djelu.

Svatki apsolvent koji je ikada na ekskurziji u Ateni kupio CD s kompilacijom grčkih narodnih napjeva, koje se obično prodaju pod nazivom 'Zorba the Greek', shvatio je da je velika većina najpoznatijih dalmatinskih pop-šlagera, u izvedbi kojekakvih domaćih estradnih legendi, ustvari najobičniji, drski plagijat. No, dok te vrle autore nema tko tužiti, budući da se radi o 'narodnim' skladbama nepoznatih autora, na globalnom planu takve priče obično završe na sudu.

Potaknuti ovotjednim priznanjem članova australskog benda Men at Work da su pri pisanju njihova najvećeg hita 'Down Under' maznuli dio jedne dječje pjesmice, donosimo vam popis najpoznatijih svjetskih optužbi za plagiranje.

1. Optužbe koje su se pokazale utemeljenima

- Slavni Beatle George Harrison završio je 1971. godine na sudu zbog optužbe da je u pjesmi 'My Sweet Lord', ukrao dio skladbe grupe The Chiffons 'He's So Fine'.

- U jesen 1984. skladatelj Huey Lewis tužio je Raya Parkera zbog plagiranja njegove pjesme 'I Want New Drug'. Parker je nedvojbeno ukrao njegovu glazbenu ideju kako bi napravio pjesmu 'Ghostbusters', veliki hit iz istoimenog filma, a slučaj je završio izvansudskom nagodbom.

Uopće mi nije stalo do tužbi. Uostalom, na svijetu je puno dosta sličnih rock and roll pjesma. Pitajte Chucka Berryja... Tom Petty - Trenutačno najskuplji svjetski producent, Timbaland, bio je meta napada autora prije dvije godine zbog plagijatorstva. Producent je na kraju priznao da je bez dozvole koristio nekoliko motiva i semplova u pjesmi 'Do It', koju je napisao za pjevačicu Nelly Furtado.

- Godine 2006. menadžerski je tim Britney Spears optužio pjevačicu Lee Hyori, da je njezina pjesma 'Get Ya' potpuna imitacija Britneyjine 'Do Something'. Lee je bila prisiljena zaustaviti promotivnu turneju, zbog čega je njezin album 'Dark Angel' neslavno propao.

- Prije pet godina belgijski je glazbenik Savlatore Acquaviva pobijedio u sporu s Madonnom, kada je dokazao da je njezin hit 'Frozen' kopija njegove 'Ma Vie Fout L'Camp'. Belgijanac nije dobio niti centa odštete, no svi albumi na belgijskom tržištu koji su sasdržavali pjesmu 'Frozen' morali su biti povučeni iz prodaje, a tamošnje TV i radio postaje nisu je smjele reproducirati.

- Legendarni tvorac slavne električne gitare Les Paul našao u neugodnoj situaciji kada je na sudu dokazano da je u pjesmu iz 1953. 'Johnny (Is the Boy For Me)' ubacio neke melodije nelegalno 'posuđene' iz stare skladbe rumunjskoj autora Richarda Steina.

- Članovi grupe Queen optužili su repera Vanillu Icea da im je maznuo bass-dionicu iz pjesme 'Under Pressure' i na tome zaradio milijune. Radilo je o hitu 'Ice Ice Baby', pjesmi koja je nepoznatog repera jednokratno izbacila u vrh svjetskog showbiza. Slučaj nikad nije došao do suda, a mediji spekuliraju da su sukobljene strane postigle izvansudsku nagodbu.

2. Optužbe koje nikad nisu dokazane

- Otac rock and rolla Chuck Berry smatrao je da je John Lennon ukrao melodijsku liniju njegove pjesme 'You Can't Catch Me' u skladanju poznatog hita 'Come Together'.

- Grupa Killing Joke je 1993. tužila Kurta Cobaina da je u Nirvaninoj pjesmi 'Come as You Are' koristio riff iz njihove 'Eighties'. Od tužbe su odustali kada je Cobain pronađen mrtav.

- Godine 1994. John Fogerty, lider legendarne rock skupine Credence Clearwater Revival, optužen je da je kopirao sam sebe. Naime, nakon raspada grupe Fogertyju je prestala suradnja s izdavačkom kućom Fantasy Records, koja je imala autorska prava na cijeli repertoar Credencea. Čelnik diskografa je tvrdio da je Fogerty u svojoj pjesmi 'Old Man Down the Road' s početka solo karijere, iskopirao melodiju iz hita Credencea 'Run Through the Jungle'. Sud nije povjerovao.

>> VIDEO: Pađen tvrdi da ga plagiraju Škoro, Bregović, Pecotić...

- Glazbena obitelj Cotrill tvrdila je da je pjesma Britney Spears 'Can't Make You Love Me' temeljena na njihovoj 'What You See Is What You Get'. Nije im prošlo na sudu...

- Ronald H. Selle je 1977. godine tužio grupu Bee Gees, tvrdeći da je njihov veliki hit 'How Deep Is Your Love' čista kopija njegove, nikad objavljene pjesme 'Let It end'. Bee Gees su dokazali svoju nevinost.

- Slavni rock gitarist Joe Satriani je prije dvije godine podnio tužbu Federalnom sudu u Los Angelesu, u kojoj je stajalo da je grupa Coldplay u pjesmi 'Viva la Vida' nedozvoljeno koristila dijelove njegovog instrumentala iz 2005. 'If I Could Fly'. Coldplay su negirali optužbe, sud im je povjerovao, a Satriani najavljuje nove zakonske korake. U međuvremenu je 'Viva la Vida' dobila nagradu Grammy za pjesmu godine.

3. Optužbe koje su potencirali mediji, a nikad nisu stigle do suda

- Coldplay je još jednom napadnut i to od strane članova američkog alternativnog benda Creaky Boards, koji su bili uvjereni da su im slavne kolege ukrale pjesmu 'The Songs I Didn't Write'. Kasnije su po novinama govorili da su obje pjesme vjerojatno nastale pod utjecajem videoigrice 'The Legend of Zelda'.

- Članovi pop benda iz sedamdesetih, Rubinoos, optužili su Avril Lavigne da je ukrala jednu od njihovih pjesama kako bi napravila hit 'Girlfriend'.

- Pjesma Brucea Springsteena 'Radio Nowhere' učinila se poznata članovima benda Tommy Tutuone. Lider Tommy Heath tvrdi da se radi o njihovom hitu iz 1982. '867-5309/Jenny', no nisu pomišljali na sud, jer 'na svijetu već ima toliko puno tužbi'.

>> Veliki hit 80-ih 'Down Under' je plagijat!

- The New York Post tvrdio je da će Tom Petty tužiti grupu Red Hot Chili Peppers, jer pjesma 'Dani California' malo previše podsjeća na njegovu 'Mary Jane's Last Dance'. No, Petty je kratko poručio: 'Uopće mi nije stalo do toga. Uostalom, na svijetu je puno dosta sličnih rock and roll pjesma. Pitajte Chucka Berryja...'

- Soren Rasted, bivši član grupe Aqua, bio je prozvan da je ukrao melodiju pjesme 'Running Up That Hill' pjevačice Kate Bush, kako bi skladao hit za pobjednika showa 'X Factor' u Danskoj.

- Diskograf Sony Music javno je prigovorio koreanskom izvođaču G-Dragonu da je u svojim pjesmama 'Heartbreaker' i 'Butterfly' imitirao melodije repera Flo-Rida ('Right Round') i grupe Oasis ('She's Electric').