Njihov album 'Dark Side Of The Moon' iz 1972. godine jedan je od najbolje prodavanih albuma u povijesti, a zbog kojeg se Floyovci svađaju s diskografskom kućom. Naime, članovi benda kažu kako je iznos koji dobivaju od EMI-ja 'krivo izračunat'.
Stručnjaci koji su se dosad pozabavili ovim slučajem smatraju kako argument može proizlaziti iz 'rutine trogodišnje ponude plaćanja'. Naime, bendovi svake tri godine dogovaraju plaćanje, Pink Floyd je s britanskom diskografskom kućom EMI potpisao ugovor 1967. godine, a EMI je stalno tvrdio kako su im Floydovci jedni od najprofitabilnijih bendova. U posljednjih 25 godina jedini bend koji ih je uspio poraziti u prodaji kataloga su Beatlesi. Upravo zato Floydovci nagađaju kako su zbog EMI-ja izgubili milijune dolara.
Svi odlaze iz EMI-ja
Primjerice, skupina Radiohead se riješila EMI-ja nakon što su dogovori oko novog ugovora propali, stoga su album 'In Rainbows' odlučili plasirati na tržište 'bez EMI-jevog predznaka'. Paul McCartney je rekao kako su EMI-jevci postali 'dosadni' te da su svi u toj diskografskoj kući 'postali komad namještaja; ja ću biti trosjed, a Coldplay fotelja'.
S EMI-jem su sve odnose prekinuli i The Rolling Stonesi, pa su 2008. godine potpisali s Universalom. Nakon prelaska članovi benda su bili jednoglasni: 'Universal razmišlja unaprijed, kreativni su i idu na ruku ljubiteljima glazbe'.
Glasnogovornik Pink Floyda ispričao je za Sky Newsu kako 'niti jedan član skupine u ovako ranoj fazi suđenja nema namjeru doći na sud'.
EMI reže troškove, ali i propada
Terra Firma Capital Partners je za 3,2 milijarde dolara kupila The EMI Group (Electric & Musical Industries Ltd.) u svibnju 2007. godine. Guy Hands koji stoji iza Terra Firme ubrzo je počeo rezati troškove. Prema početnom planu, EMI je trebao podijeliti 1500 do dvije tisuće poslovnih mjesta i reducirati troškove do 200 milijuna dolara u jednoj godini. U siječnju 2008. godine jedan od čelnika u firmi Tony Wadsworth je napistio tvtku nakon četvrt stoljeća uspješne suradnje.