Recesija na prvom Mars festivala

Mlako sljubljivanje Zagreba i Ljubljane

Ideja o spajanju hrvatske i slovenske metropole putem rock glazbe je donekle uspjela, bar što se tiče Hrvatske.

Svi mlađi poklonici Leta 3 mogli su čuti pjesme koje je grupa izvodila krajem osamdesetih, odnosno početkom devedesetih godina prošlog stoljeća. Zagrebačka Tvornica kulture bila je domaćin prve i treće večeri, a ljubljanske Križanke druge večeri Trans Europe Festivala, nazvanog još Mars festivalom.

Treba odmah na početku reći da bi vjerojatno sve bilo u najboljem redu da je publika nanjušila dobru stvar, kupila ulaznice i došla na festival i to minimum tisuću njih po večeri. Međutim, očigledno je cijena ulaznica od 110 kuna u pretprodaji i 130 kuna u dane festivala (petak i nedjelju) bio prevelik zalogaj domaćim poklonicima urbanog zvuka u ovo recesijsko vrijeme . Tako je Tvornica kulture bila poluprazna, dok su najveći uspjeh, barem što se tiče broja ljudi u publici, zabilježili su TBF-ovci u petak i Let 3 u nedjelju.

Našpanani odnosi Slovenaca i Hrvata

'Ideja vodilja je povezati dva grada i dvije države, na programskim, kulturnim, glazbenim, idejnim, te posebno, prijateljskim osnovama', objasnili su organizatori u nadi kako će glazba zasjeniti našpanane odnose između susjeda.

Tako su kroz tri dana zagrebačkom i ljubljanskom pozornicom prodefilirali odlični Let 3 ,TBF, Edo Maajka, Vatra, Kandžija, Diyala, MorsoLeelojamais, Diskurz... Slovenska skupina Elvis Jackson i britanska senzacija The Rakes odlično su prihvaćena od strane hrvatske publike.

Svi čekali što će Le t3 ovoga puta izvesti

'Samo čekamo što će nam Let 3 prirediti. Ponekad odemo na njihov koncert više zbog performancea. Bili smo na puno njihovih nastupa, ali ovaj je poseban utoliko što sviraju samo pjesme s prva dva albuma, dakle 'Two Dogs Fuckin' i 'El Desperado'', rekao je posjetitelj Mario koji je na završni dan festivala došao s djevojkom Sandrom.

Kontroverzni Riječani ovaj put ipak nisu gurali ruže u anuse, niti se nauljeni valjali po perju, ali su na sebi svojstven način, što neminovno uključuje osebujan performance kao ovoga puta S/M izdanje, podsjetili na vječne hitove između ostalih i 'Sam u vodi', 'Izgubljene', 'Vjeran pas' i 'El Desperado', ali i one pjesme s početka svoje karijere koje se jako dugo vremena nisu mogle čuti uživo, a ovog puta su svi mlađi poklonici ove grupe mogli čuti pjesme koje je grupa izvodila krajem osamdesetih, odnosno početkom devedesetih godina prošlog stoljeća.

>> Let 3: Zar smo u ratu sa Slovenijom?!

Publika je pljeskom nagradila i skupinu Morso, riječki bend koji je svojevrsni odgovor Killersima, te Diskurz, mladi, kritičan i buntovan punk rock bend koji također dolazi iz Rijeke. Iznenađenje posljednje večeri bili su članovi nove generacije britanskih rock bendova - The Rakes. Dio publike koji je plesao i skakao na njihove taktove nije imao pojma o kakvom se bendu radi, ali su ostali iznenađeni te se složili da imaju 'vrlo dobar progresivni sound i odličan nastup'.

Ojačan most glazbene suradnje

Budući da nitko nije otkazao nastup, da ništa za vrijeme koncerata nije 'crklo' te da su glazbenici i publika, doduše malobrojna, zadovoljni događajem, može se reći kako je Mars Zagreb-Ljubljana Trans Europe festival više-manje uspješno, ali sramežljivo skončao svoje prvo izdanje, naravno u nadi da je ojačao most glazbene suradnje.