Ne postoji propisani dress code, ne može se ući preko veze, a na ulazu nema 'liste gostiju'. Također, jednom kad ste unutra, članstvo vam nikada ne može prestati, a ni članarina se ne plaća. Potrebno je samo da uspijete u svijetu rock and rolla, potom umrete u 27. godini, te da vašu smrt godinama poslije obavija veo tajni (ovo posljednje je poželjno, ali nije obavezno).
Popis sinova rock and rolla, koji su ovu dimenziju napustili u 27. godini života, danas broji preko dvadeset zaslužnika. Svi su oni redom jedni od najutjecajnijih svjetskih glazbenika, čija je baština i dalje vrelo inspiracije za svaku novu generaciju rokera.
O Klubu 27 počelo se pričati 1969. godine, iako je prvi 'službeni član', Robert Johnson, umro još 1938. Bizarne slučajnosti, teorije zavjere, nikad dokazane spekulacije, misterije, tragedije i zla sudbina; sve te detalje potrebne za dobar r'n'r mit posjeduju članovi Kluba 27, za koji je Pete Doherty prestar tri godine, no Amy Winehouse, koja čini se silno želi biti članica, imat će svoju šansu iduće godine.
Donosimo vam popis trenutačih članova Kluba 27, najekskluzivnije i najmračnije udruge rokera na svijetu.
Robert Johnson (1911-1938) - Prema predaji, Kralj delta bluesa, koji se smatra praocem rock and rolla, prodao je dušu vragu kako bi postao najveći blues gitarist svih vremena. Njegovo mrtvo tijelo pronađeno je pored otvorene boce viskija u kojemu su nađeni tragovi strihina, otrova koji se koristi za uništavanje štetočina na poljoprivrednim usjevima. Unatoč tome, njegova smrt nikad nije do kraja razjašnjena. Također, ne zna se ni točna lokacija njegovih ostataka; upravitelji barem tri groblja u SAD-u tvrde da je Johnson pokopan baš kod njih.
Kurt Cobain (1967-1994) - Glasnogovornik 'Generacije X' i lider Nirvane, pronađen je beživotan u stakleniku pored njegovog doma. Prema službenom izvješću, Kurt je imao prostrijelnu ranu na glavi, puška je ležala pored njegovog tijela i sve je upućivalo na samoubojstvo. No, unatoč njegovim ranijim pokušajima samoubojstva i oproštajnom pismu koje je nađeno na mjestu tragedije, neki istraživači tvrde da je Cobain ubijen. Naime, položaj nađene puške ne podudara se sa službenom verzijom događaja, a razina heroina u Kurtovoj krvi sugerira da glazbenik ne bi bio u stanju niti podignuti oružje, a kamoli povući obarač.
Jimi Hendrix (1942-1970) - Nakon večeri provedene na tulumu, gdje je pio velike količine crnog vina, gitaristička legenda vratila se u svoju londonsku bazu na Nothing Hillu u društvu povremene djevojke Monike Dannemann. Prema njezinom svjedočenju, Jimi je uzeo devet Vesperaxa, tableta za spavanje; ujutro je nađen ugušen u vlastitim izlučevinama. Iako su sumnje na samoubojstvo odavno odbačene, istraga o Hendrixovoj smrti nikada došla do samoga kraja. Iskazi policije, mrtvozornika, menadžera i Monike Dannemann, potpuno su proturječni, a zadnja istraživanja daju naslutiti da je legenda ipak ubijena.
Brian Jones (1942-1969) - Jedan od osnivača grupe The Rolling Stones i njezin gitarist, bio je poznat koliko po sviračkoj virtuoznosti, toliko i po nekontroliranom konzumiranju droga. Nađen je na dnu vlastitog bazena, nekoliko dana nakon što su mu Jagger i društvo obznanili da je izbačen iz benda. Dok su neki tvrdili da je posrijedi samoubojstvo, drugi su govorili o ubojstvu, a mrtvozornik je u izvješću napisao 'smrt nesretnim slučajem'. Točno 40 godina kasnije, točnije proteklog tjedna, policija u Sussexu objavila je da su pronađeni novi dokazi i informacije vezane uz smrt Briana Jonesa, no javnosti još nije predočeno o čemu se radi. Brian je sahranjen u posebno oklopljenom lijesu, kojega je nabavio Bob Dylan, kako bi spriječio lovce na rock trofeje da prčkaju po njegovom grobu.
Janis Joplin (1943-1970) - Dok je njezin znameniti album 'Pearl' bio u završnoj fazi produkcije, najveća ženska ikona rock and rolla bila je na putu u Los Angeles, gdje je u Sunset Sound studiju trebala snimiti vokale za pjesmu 'Buried Alive in the Blues'. No, tamo se nikad nije pojavila. Njezino beživotno tijelo nađeno je u sobi Landmark Motor Hotela. Preminula je od predoziranja heroinom, kojeg je zalila s podosta alkohola.
Jim Morrison (1943-1971) - Pjevač Doorsa na drugu je stranu otišao u Parizu, a pronađen je mrtav u kadi, pored svoje dugogodišnje partnerice Pamele Courson. Točna lokacija Morrisonovog zadnjeg izdisaja nikada nije javno obznanjena, a misteriji njegove smrti doprinosi i činjenica da obdukcija nikad nije obavljena. U policijskom izvješću stoji da je Jim umro od infarkta, no opće je prihvaćeno da je neprežaljeni glazbenik umjesto kokaina slučajno posegnuo za heroinom i nehotice se predozirao.
Dave Alexander (1947-1975) - Basist The Stoogesa umro je pet godina nakon što je izbačen iz slavne protopunk skupine (iz grupe je izletio kada se na jednom festivalu pojavio previše pijan da bi nastupio). Alexander je u bolnicu primljen zbog jakih želučanih bolova izazvanih alkoholom, a nedugo poslije umro je od upale pluća. Njegova zamjena u grupi, Mike Watt, posvetio mu je pjesmu 'The Angel's Gate'.
Jesse Belvin (1932-1960) - Unatoč činjenici da je napisao 'Earth Anglel', pjesmu koja je obilježila 50-e, ovaj R&B glazbenik vjerojatno je najmanje poznat član Kluba 27. Nekoliko sati nakon povijesnog nastupa u Little Rocku, gdje se na koncertu crnačka publika prvi put izmiješala s bjelačkom, Jesse i njegova supruga poginuli su u prometnoj nesreći. Belvin je prije tog koncerta dobio nekoliko prijetnji smrću, a vjeruje se da mu je netko pokvario kočnice u automobilu.
Dennes Dale Boon (1958-1985) - Broj 89 na popisu 100 najboljih gitarista svih vremena prema magazinu Rolling Stone, najpoznatiji kao gitarist i vokal kalifornijskog punk rock trija Minutemen. Boon je poginuo kada je kombi u kojemu se vozio sletio s ceste u Arizoni. Glazbenik je bolovao od groznice i ležao je na stražnjem sjedištu u trenutku nesreće. Izletio je kroz stražnja vrata i poginuo na mjestu od posljedica slomljenog vrata.
Pete de Freitas (1961-1989) - Bubnjar koji je 1980. u kultnom liverpulskom bendu Echo & The Bunnymen zamijenio ritam mašinu te s njima objavio čuveni prvijenac 'Crocodiles'. Grupa se raspala 1988., a sljedeće je godine de Freitas poginuo na motociklu. Njegov pepeo pohranjen je na groblju u britanskom selu Goring-on-Thames.
Peter Ham (1947-1975) - Unatoč šest odličnih albuma i četiri velika hita, velški rokeri iz benda Badfinger zapali su u teške financijske probleme. U krajnem očaju, klavijaturist i gitarist Peter Ham počinio je samoubojstvo vješanjem samo tri dana prije 28. rođendana. U oproštajnom pismu optužio je menadžera grupe Stana Polleyja da je na prevaru od članova benda prisvojio njihova autorska prava. Osam godina kasnije, na isti se način ubio još jedan član Badfingera, Thomas Evans.
Les Harvey (1945-1972) - Poznati škotski gitarist, koji je najslavnije dane karijere proveo u grupi Stone the Crows, osnovanoj u Glasgowu 1969. Harvey je poginuo na pozornici kluba Top Rank u Swanseu, kada je mokrim rukama primio neuzemljeni mikrofon.
Alan Wilson (1943-1970) - Glazbenik koji je poznat po nadimku Slijepa Sova, bio je vokal skupine Canned Heat, te autor pjesme 'Going Up the Country', neslužbene himne Woodstocka. Jedan je od 'izabranih', koji su nastupali na dva najznačajnija festivala u povijesti rocka - Woodstocku i The Monterey Pop Festivalu. Nađen je mrtav u Topanga Canyonu u Kaliforniji, a obdukcija je pokazala da je posrijedi bilo predoziranje barbituratima. Njegovi prijatelji tvrdili su da je Slijepa Sova počinila samoubojstvo, no policija nije imala nikakve dokaze kako bi potvrdila tu teoriju.
Ron 'Pigpen' McKernan (1945-1973) - Godine bespoštednog opijanja stvorile su velike probleme s jetrom za jednog od osnivača kultne grupe Grateful Dead. Prema preporuci liječnika, McKernan je trebao pod hitno prestati s turnejama, no on za to nije htio ni čuti. No, posljednju turneju na koju je otišao, naprasno je prekinuo. Nađen je mrtav u svom domu u Corte Moderni, nakon što se srušio uslijed gastrointestinalnog izljeva krvi.
Chris Bell (1951-1978) - Ogledan primjer kako parola: 'Živi brzo umri mlad', može vrlo lako zaživjeti u stvarnosti. Pjevač i gitarist grupe Big Star iz Memphisa vraćao se iz vlastitog restorana vozeći sportski auto, kada je izgubio kontrolu i udario u drveni stup. Poginuo je na mjestu, a sahranjen je već idućeg dana.
Bryan Ottoson (1978-2005) - Gitarist nu metal skupine Head Charge iz Minneapolisa pronađen je mrtav u prtljažniku tour-busa. Uzrok smrti je predoziranje lijekovima koje je dobio na recept, a članove grupe uznemirila je izjava policije prema kojoj je Ottoson u sebe unio velike količine pića noć prije smrti. Basist Chad Hanks je tada rekao: 'Ako su tri pića velika količina alkohola, onda je i moja majka teška alkoholičarka'.
Mia Zapata (1965-1993) - Pjevačica punk grupe The Gits silovana je i ubijena na putu kući nakon cjelonoćnog pijanstva. Na ulici ju je pronašla prostitutka, izudaranu i zadavljenu. Ubojica Jesus Mezquia, osuđen je u ožujku 2004., jedanaest godina nakon ubojstva Zapate.
Sean Patrick McGabe (1973-2000) - Pjevač 'vampirskog' punk benda Ink and Dagger pronađen je mrtav u motelskoj sobi gdje se ugušio tijekom povraćanja. McGabe je inspirirao danas cijenjene grupe poput Thursday, At the Drive-In i My Chemical Romance, ali je najpoznatiji po tome što je pripadnike Hare Krishna pokreta gađao jajima, jogurte je bacao na grupe koje podržavaju veganstvo te je s pozornice redovito bacao božićna drvca.
Jeremy Michael Ward (1976-2003) - Član grupe The Mars Volta koji se predozirao heroinom tijekom turneje s Red Hot Chili Peppersima. Ward je bio iznimno cijenjen muzičar, a njegova smrt primorala je članove Mars Volte da se odreknu svih opijata, a posebno morfina kojega su konzumirali u velikim količinama.
Kristen Pfaff (1967-1994) - Pfaff je napustila vlastiti bend Janitor Joe kako bi se u Seattleu pridružila grupi Hole, koju je predvodila Courtney Love. Kristen se zbližila s Kurtom Cobainom, pa tako i s heroinom. Nakon razdoblja rehabilitacije, basistica je bila 'čista', no Cobainovu smrt doživjela je previše emotivno te se odlučila povući u Minneapolis i oživjeti staru grupu Janitor Joe. Prvog jutra u gradu njezinog djetinjstva, Kristen su pronašli mrtvu, predoziranu heroinom.
Gary Thain (1948-1975) - Njegova silazna putanja može se opisati ovako: elektrošok - spolna bolest - predoziranje heroinom. Basist Uriah Heepa izbačen je iz benda kada je njegova ovisnost uzela maha, a sviračka umješnost postala nikakva. Tijekom njegove posljednje turneje s grupom, Thaina je udarila struja, nakon čega je obolio od spolne bolesti STD te mu je na kraju presudio heroin.