Sukladno Halloweenu koji ulazi na velika vrata ovog vikenda, za sve one koji ne žele pod raznim krinkama prkositi strahu i biti u fiktivnom svijetu duhova i zombija, postoji rješenje.
Horor filmovi se zapravo smatraju svojevrsnim 'must-haveom' u ovo doba, a mi smo vam odlučili predstaviti 10 najboljih horor klasika koji su još u davnim 60-ima, 70-ima i 80-ima postavili nenadmašive standarde. Zapravo su stvorili snažne temelje za cijelu horor produkciju koja se nije usudila toliko ići protiv ovih klasika, pa su često bili izvođeni razni remakeovi, nastavci, sequeli. No, original ništa nije uspjelo nadmašiti,a redateljske palice su konačno morale priznati poraz nad rušenjem statusa koji su sebi priskrbila ova remek djela.
Rozmarina beba - Rosemary's Baby (1968)
Ovaj fantastični misteriozni horor smatra se najboljim hororom ikad koji je postavio teško dostižne standarde u horor produkciji. Roman Polanski je tako plasirao jedan briljantni uradak po predlošku bestsellera iz 1967. godine koje je djelo pera Ire Levin.
Glavne protagoniste utjelovili su Mia Farrow i John Cassavetes, a po mnogim kritičarima upravo je Rosemary jedan od najboljih likova u povijesti stvaranja horora jer je konstruiran na način da se zaista može jednom jakom emocionalnom linijom povezati s njim. Ujedno je ovaj horor upisao Polanskog na kartu američkih remek-djela. Svakako zasluženo.
Egzorcist - The Exorcist (1973)
U režiji Williama Friedkina stvoren je ovaj horor klasik koji je rađen po istoimenoj noveli Williama Petera Blattyja iz 1971. godine. Naravno, kako i sam naziv kaže, riječ je o demonskoj opsjednutosti mlade djevojke koju egzorcizmom dva svećenika pokušavaju vratiti na trag duhovnog pročišćenja i to pod cijenu vlastitih života.
Sve do Spielbergovih Ralja bio je na tronu najprofitabilnijih horor filmova svih vremena. I danas se ovaj vjerski triler smatra jednim od najstrašnijih ikad. Nakon njegovog uspjeha uslijedili su i nastavci, točnije njih čak četiri, ali nijedan nije uspio ponoviti uspjeh samog originala.
Ralje - Jaws (1975)
Ovaj kultni horor i avanturistički triler pozlatio je Spielbergov rukopis kojeg je bazirao na adaptaciji bestsellera Petera Benhleyja. Sebi je osigurao nenadmašiv status u prikazivanju stravičnih scena, a glavne uloge podijelio je Royu Scheideru, Robertu Shawu, Richardu Dreyfussu i Lorraine Grayu.
Naravno, osim njih, u centru pozornosti su bijele psine koje svojom krvoločnošću unesu nemir u mali gradić, ali još veći u gledatelje. Ovaj film totalne katastrofe je u početku proglašen nezrelim i sezonskim polu-hitom, no umjesto toga uspio se lansirati kao najkomercijalniji film sve do 'Zvjezdanih ratova'. Spielberg je uspio s njim stvoriti jednu emocionalnu nit koja apsolutno manipulira osjećajima publike i tu je pokazao nenadmašivo umijeće u kreiranju osjećaja konstantne neizvjesnosti i napetosti.
Noć vještica - Halloween (1978)
Ovo je horor koji je najvjerojatnije primio i najveći broj kritika, no u njegovu obranu svakako ide zarada kojom je poharao kino blagajne. Zapravo je riječ o niskobudžetnom uratku, kojem je zamjerano da je kopija Hitchocockovog 'Psiha', no njegov kreator John Carpenter ipak je u njemu pružio jednu prepoznatljivu kulturološku i povijesnu nit koja ovaj film svrstava među prve redove u produkciji strave.
Uspio se othrvati svim kritičarima koji su mu čak etiketirali i jednu društvenu kritiku po pitanju moralnih okvira zbog načina na koji je uklopio tinejdžere i mlade u svojoj priči. I ono najvažnije utjelovio je kao niti jedan redatelj do tada karakter serijskog ubojice koji nemilosrdno i nijemo ubija svoje žtrve bez ikakvog povoda. Horor puno bliži realnosti, nego što se čini.
Strava u ulici brijestova - A Nightmare on Elm Street (1984)
Wes Craven je kreator ove originalne verzije 'Strave u ulici brijestova', koja je poslije dobila brojne nastavke, a tematski su je obradile sve televizijske forme. U njemu je svoj filmski debi odigrao čak i Johnny Deep, a formula filma krije se u jednom čudnom fenomenu, gdje fiktivni Fredy Kruger u snovima ubija hrpu tinejdžera.
Horor potiče percepciju gdje je linija između snova i stvarnosti dosta tanka, a Fredy Kruger postao je kultni lik koji asocira na stravu, užas i smrt, kao i strah od noćnih mora.
Anđelovo srce - Angel Heart (1987)
Alan Parker je u ovom filmu uspio pretočiti jedan detektivski triler u pravi horor, a film je najviše hvaljen po glumi i dobroj režiji. To uopće ne čudi ako uzmemo u obzir da su jedni od glavnih nositelja cijelog filma Robert De Niro i Mickey Rourke. Film je nastao kao adaptacija knjige 'Pali anđeo' koje potpisuje William Hjortsberg.
Obiluje jednom posebnom atmosferom koja uspijeva zarobiti gledatelja u poseban svijet koji prezentira izlet u natprirodno. Uspio je doduše izazvati razne kontroverze još prije nego što je i pušten u kina zbog seksi scena Lise Bonet, inače velike zvijezde Cosby Showa što je za mnoge nosilo moralni upitnik.
Carrie - Carrie (1976)
Jedan od najzrelijih melodramatičnih horora koji je temeljen na knjizi Stephena Kinga 'Carrie' zasluženo je napunio kino blagajne i upisao samo pozitivne kritike te se i danas smatra najtraženijom robom u vrijeme Halloweena. U filmu je prožeta jedna socijalna komponenta tinejdžerke koja svojim telekinetičkim sposobnostima vraća udarac zbog društvene stigmatizacije proizišle iz njene povučene osobnosti i izgleda.
Uporaba njene moći lansira je na pozornicu borbe protiv poniženja i stavlja je u koštac društvene problematike o kojima se progovara na jedan stravičan način, a sve se odigrava pod palicom Briana De Palme. U filmu glavnu ulogu ima Sissy Spacek, a glume još Piper Laurie, Betty Buckley i John Travolta.
Sablast - Phantasm (1979)
Niskobudžetni kultni horor koji je kreirao Don Coscarelli čak se uspio upisati kao 25 na ljestvici najstrašnijih filmskih trenutaka. Gledateljima pruža jednu novu dimenziju stravičnosti . U centru priče stavljen je lik Tall Man, pljačkaš groblja, kojem se skupina momaka odlučila oduprijeti. Tall Mana je utjelovio glumac Angus Scrimm.
Osjećaj strave i jeze u ovom filmu, koji vas vodi kroz život na groblju u najstrašnijem mogućem obliku, ostavlja dojam da ga upravo snaga tih osjećaja čini toliko posebnim, a neke scene podlegle su i cenzuri.
Zla smrt - The Evil Dead (1981)
Ovaj horor klasik imao je popriličan broj prepreka do velikih ekrana obzirom da su ga baš zbog nasilja i brutalnosti smatrali nepoželjnim na kino platnima te je bio odbijen od mnogih američkih distributera. No, ono što nisu preuzeli američki, prepoznao je europski distributer što je upisalo ovaj horor film na listu klasika i lansiralo ga na ljestvicu jednih od najboljih horora iako su na njegovim počecima kritike bile dosta podijeljene.
No, konačni sud ipak su dali gledatelji, iako su mnogi bili ograničeni dosta cenzuriranim verzijama. Redatelj Sam Raimi, uposlio je Bruce Campbell, Ellen Sandweiss i Betsy Baker za glave protagonista ove eksplicitne priče o živim mrtvacima koji su u filmu suočeni sa drevnim silama zla.
Zora živih mrtvaca - Dawn of the Dead (1978)
Režiserska palica Georga A. Romera stvorila je fascinantan niz zombi filmova. Ovdje govorimo o drugom dijelu iz serije 'Živih mrtvaca', no nastavak ne podrazumijeva iste likove ni isti razvoj priče, već je proizišao kao zasebna cjelina. Ono što ga čini ipak malo kvalitetnijim i boljim krije se u tome što je u većoj mjeri uspio prikazati katastrofu izazvanu zombijima.
Baziran je na prikazivanju epidemijskog apokaliptičnog učinka koje imaju na društvo. Kroz oživljavanje mrtvih i masovnu histeriju prikazano je hrvanje sa životom likova koje su utjelovili David Emge, Ken Foree, Scott H. Reiniger i Gaylen Ross.
Koji god horor odabrali, nećete pogriješiti. Ovdje su intrigantne radnje i likovi, a neki su toliko popularni da se nalaze u svakodnevnom rječniku kada se asocira na strah ili na ono što su uzrokovali svojim likom i djelom. Ova horor djela zapravo nemaju isključivi naglasak na zastrašivanju ljudi, već govorimo o popratnom osjećaju koji se veže uz napetost, uzbuđenje i hipnozu koja vas obuzme od početka do kraja.
Možda vas hipnoza bude držala i preko noći i još par dana poslije, no to samo govori o kvaliteti tadašnje horor produkcije koja je stvorila ove klasike. Nažalost, u mnogim modernijim verzijama pati sadržaj zbog onog osjećaja straha koji se žele prenijeti, tako da im često fali jedan segment da bi bili cjeloviti kao njihovi preci.
>> Natječaj za najbolju bundevu
>> 15 najoriginalnijih parodijskih naslova pornofilmova
Koji je zapravo najbolji od ovih deset, ne možemo ni sami garantirati, ali sigurno je da svakako vrijedi pogledati sve navedene. Ono što ih zaista lansira na ljestvicu nenadmašivih svakako je i činjenica da ne morate biti veliki ljubitelj horora da biste sjeli u fotelju i uključili jedan od njih. Obzirom na najbolje od žanra, preporučujemo da ove predložene (ne) gledate po noći.