Emisija koja je uvela novi žanr na televiziju - kriminalistički magazin, prikazao je nebrojeno mnogo puta kako su nastajali, ali i završavali slučajevi koji su punili novinske stupce. Zajedno s gledateljima slijedila je priče diljem Hrvatske.
Istraživačkim novinarstvom ova je redakcija otkrila nepoznate detalje raznih slučajeva, prikupljala dokaze i riješila brojne misterije. 'Istraga' je već u prvoj sezoni osvojila gledatelje, te nakon četiri godine prikazivanja nije lako izdvojiti sve teme koje su obilježile ovaj jedinstveni TV format.
'Istraga' je javnosti predočila brojne nelogičnosti u funkcioniranju pravne države i lokalnih vlasti nakon čega su pokrenuti disciplinski ili kazneni postupci poput afere u Vrhovinama. Ekipa magazina u prvih pedeset emisija bila je na tajnom zadatku s graničnom policijom, demistificirala proces kremacije, objavila popis najtraženijih državnih neprijatelja, otpratila osuđenika na robiju i otvorila brojne teme u drugim medijima. U drugoj sezoni rubrika 'Savjeti za vozače' upozoravala je na razne opasnosti koje vrebaju na cesti. Veliki interes javnosti pobudile su 'Priče iz Hrvatske' Ivane Mandić, te rekonstrukcije najstrašnijih zločina.
Kroz rubriku Rekonstrukcija prisjetili smo se najvećih slučajeva u povijesti Hrvatske, ali i činjenice da zločin završava kaznom. 'Istraga' je rekonstruirala ubojstvo Kristine Šušnjare te ekskluzivno objavila stihove koje je samo par dana ranije napisala sama Kristina. Osim brojnih ratnih rekonstrukcija, prisjetili smo se i zločina koje je počinio Mile Roker, mafijaškog obračuna u Vinkovcima, te velikog zločina u Četekovcu 1991. kada su masakrirana 22 civila i dva policajca. 'Istraga' je rekonstruirala i peterostruko ubojstvo koje je počinio Damir Voškion iz Pule, a često su u rekonstrukcijama glumili dragovoljci Domovinskog rata kao i sami autori te voditelj Robert Valdec.
Ekipa 'Istrage' nije samo upozoravala na nepravdu i sjedila skrštenih ruku već su se nebrojeno puta zahvaljujući njima mijenjali životi, prekrajale sudbine. Duboko će svima u sjećanju ostati tako i mali Matija, 10-ogodišnjak iz Novske koji boluje od rijetke i opasne bolesti – dječjeg artritisa. Mali bolesnik i njegova obitelj nisu imali pravo ni na kakvu financijsku pomoć zato što u zakonima i propisima nema ni spomena rijetkog slučaja kakav je Matijin. Potaknuti prilozima u 'Istrazi' više od tristo motorista iz cijele Hrvatske uputilo se u Novsku izmamiti osmijeh na licu nesretnog dječaka. Pomoć je stizala sa svih strana, za rođendan su mu motoristi darovali motor, a ubrzo nakon toga stiglo je i rješenje kojime se Matiji priznaje 80 posto invalidnosti. S vremenom je i osnovana istoimena humanitarna zaklada. Ožalošćenim obiteljima Bešlić, Šušnjara, Mateljak i Šuća Istraga je pomagala u osnivanju Udruge, a nedavno je započela i kampanju protiv Zakona o nepušenju kojoj su se pridružile mnoge poznate ličnosti.
Magazin koji je istraživao i razriješio brojne slučajeve i sam je nekoliko puta bio pod istragom. Jedan od razloga zašto su bili uznemireni organi reda, bila je i skrivena kamera koja je zabilježila reportera koji u ulozi tajnog agenta ulazi u domove građana, a sve to kako bi skrenuo pozornost na moguće prijevare i opasne situacije.
Građani, ali i zatvorenici pisali su redovito redakciji i nudili svoje dokaze, a mediji su nerijetko preuzimali teme koje je pokrenula upravo 'Istraga'.
O krimi magazinu Nove TV reportažu je snimila francuska TV postaja ARTE koja ih je usporedila s pit bull terijerima koji, kad zagrizu, ne puštaju sve dok nije gotovo. Kvalitetu ove emisije potvrdile su i televizijske nagrade, ali i gledatelji koji su od samog početka podržali rad i misiju ovog kriminalističkog magazina.