Lustig se u emotivnom razgovoru s braniteljima prisjetio i svog robovanja u njemačkom logoru kada je bio dijete. Cijeli je susret pao u sjenu skandala kojeg su zabilježile naše kamere.
Jedna od glavnih gošći na Lustigovom druženju šibenska gradonačelnica Nediljka Klarić sjedila je na stolcu čiji je naslon bio išaran svastikama i slovom U!
'Utoliko sam zapravo osupnuta i definitivno sve šta vam sad ovoga časa mogu kazati da se zaista ne radi, ne želim vjerovati uopće da se radi o nekakvoj provokaciji', odgovorila je gradonačelnica na novinarski upit kako je tako nešto moguće.
Branko Lustig za vrijeme boravka u Šibeniku nije doznao za incident. Druženje s braniteljima je na njega ostavilo jak dojam.
U nazočnosti branitelja iz Zajednice udruga hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a Republike Hrvatske, te šibensko-kninske Udruge hrvatskih branitelja oboljelih od PTSP-a i Udruge hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a "Tvrđava Knin", Lustig je govorio o svojim iskustvima zatočenika u koncentracijskim logorima Auschwitz i Berg-Belsen tijekom Drugog svjetskog rata.
Istaknuo je kako su njegova majka i on preživjeli pravim čudom, a nakon što se poslije rata vratio u Zagreb njegov daljnji životni put i želju da se bavi filmom na neki je način odredio rad u dramskoj sekciji KUD-a "Joža Vlahović".
Govoreći o svom životnom putu, Branko Lustig je dao potporu hrvatskim braniteljima oboljelim od PTSP-a u savladavanju problema s kojima se oni danas susreću, ističući kako je on osobno mnoge krize u životu prebrodio zahvaljujući pomoći dobrih ljudi.