Ronioci, naime, žele dokazati da je čovjek sposoban kolonizirati dno mora, kažu u organizaciji događaja.
Ukoliko ronioci uspiju u namjeri, bit će to vremenski najduži ronilački pothvat. Njihove baze, odnosno 'ronilačka zvona', postavljene su na dubinu od 15 metara.
Eksperiment je vrlo važan i sa znanstvenog, točnije biomedicinskog stajališta, jer bi mogao dati važne informacije o izdržljivosti ljudskog tijela u tim uvjetima te utjecaj i posljedice dugog boravka pod morem na fizičko i psihičko zdravlje u tako ekstremnim uvjetima.
Ronioci su podijeljeni na tri para, a svaki će par živjeti u svom 'ronilačkom zvonu', uređenom kao što je uređena prosječna soba, a u njima će provoditi svoju uobičajenu dnevnu rutinu, uključujući i dio fizioloških potreba.
Neprestano će ih nadgledati dva tima liječnika specijaliziranih za intervencije u ekstremnim uvjetima.
Podvodne kuće relativno su samodostatne - energija se dobiva iz solarnih kolektora postavljenih na površinu mora, a odatle se distribuira u 'domove' ronilaca.
Osim prva tri, na tlo je postavljeno i četvrto 'zvono' u kojem će ronioci kuhati, jesti, servisirati svoju podvodnu opremu i sl.
Hranu će morati pribavljati sami, a dobivat će i druge zadatke.
U vodi će provesti 70 posto vremena, zbog čega su opremljeni posebnim ronilačkim odijelima i maskama koje pokrivaju cijelo lice.