Hrvati se najčešće druže u kafićima, a više od polovice nikada ne ide u restorane

Slika nije dostupna
Hrvatski građani svoje slobodno vrijeme najčešće provode s prijateljima i obitelji, i to najviše u kafićima, dok ih više od polovice nikad ne odlazi u restorane, pokazalo je istraživanje GfK instituta.

Dok je sjedenje u kafićima rasprostranjena navika za gotovo 50 posto građana, od čega ih 17 posto to smatra svakodnevnim ritualom, a 32 posto rutinom barem jednom tjedno, svega pet posto građana jednom tjedno posjećuje restorane.

Više od polovice ispitanika nikada ne odlazi u restorane, u čemu se posebno ističu stanovnici Slavonije i Like. U restorane češće odlaze građani viših primanja, u dobi 25 do 44 godine, te oni u većim, urbanim sredinama.

Istraživanje GfK Grupe za istraživanje tržišta provedeno je u travnju ove godine osobnom anketom u kućanstvima na reprezentativnom uzorku od 1000 stanovnika.

Istraživanje o načinu provođenja slobodnog vremena pokazalo je da kafiće češće na tjednoj razini posjećuju muškarci (61 posto) te da po dobi prednjače oni od 18 do 24 godine (87 posto), a slijede ih oni od 25 do 34 godine (66 posto).

Učestalost posjeta kafićima opada s godinama, a trećina ispitanih nema navike ili potrebe odlaska u taj tip objekata. Osobe s višim prihodima, kako osobnim, tako i prihodima kućanstava, češće posjećuju kafiće od ostalih.

Razlike su očite i u regionalnoj podjeli. Na tjednoj razini u kafiće najviše idu Istrani/Primorci (69 posto), zatim Dalmatinci (64 posto), građani Zagreba i okolice (53 posto). Najmanji posjet kafićima zabilježen je u Sjevernoj Hrvatskoj, gdje tjedno u kafić ide 38 posto ispitanih, te u Slavoniji i Lici, Kordunu i Banovini oko 35 posto.

U klubove ili diskoteke skoro nikada ne odlazi tri četvrtine građana, pri čemu su očekivano najčešći posjetitelji - mlađa populacija.

Samo 15 posto onih od 18 do 24 godine nikada ne odlazi na takva mjesta, dok se u starosnoj skupini od 25 do 34 godine taj postotak već penje na 43 posto. Kao i kod ostalih ugostiteljskih objekata, i ovdje vrijedi pravilo da osobe s većim primanjima češće odlaze u te objekte. Rezultati također pokazuju da se klubovi ili diskoteke češće posjećuju u Zagrebu i Dalmaciji.

Rezultati također pokazuju da redoviti pušači znatno češće na tjednoj razini posjećuju kafiće, dok u navikama posjećivanja restorana i klubova nema značajnih razlika između pušača i nepušača.

Kod ispitivanja o konzumaciji pića pokazalo se da više od tri četvrtine u kafićima tijekom dana naručuje kavu dok se navečer preferiraju sokovi i pivo, a u restoranima sokovi i vino.

Povezane teme