Dvorac je podignut prema zamislima i na zahtjev Ludwiga II., bavarskog kralja od 1864., u Allgaeuu, području smještenom na jugu Bavarske, u podnožju Alpa. Graditelji Eduard Riedel i Georg Dollmann slijedili su po tipu gradnje romanički stil 13. stoljeća, ali Neuschwanstein nije inspiriran samo viteškim burgovima tog razdoblja.
U kompleksnom se zdanju isprepleću i elementi bizantinskih kupola i gotičke arhitekture izmiješanih s detaljima raznih drugih stilova tako da se dvorac Neuschwanstein smatra karakterističnim dostignućem historicizma na njegovu vrhuncu.
Otvoren za javnost sedam tjedana nakon smrti Ludwiga II. 1886., slikoviti dvorac Neuschwanstein, najpoznatiji u Njemačkoj, jedan je od najposjećenijih u Europi s 1,3 milijuna posjetitelja godišnje.
"Veseli da jedno takvo pitoreskno djelo predstavlja Njemačku a ne neko vojno zdanje", ocijenila je Tia Viering, glasnogovornica projekta "New7Wonders" koji je 2000. pokrenuo Švicarac Bernard Weber.
Žiri sastavljen od sedam međunarodnih arhitekata trebao bi objaviti imena pobjedničkih znamenitosti 7. srpnja u Lisabonu. U početku je bilo 77 kandidata u utrci.
Svaki građanin može glasovati putem Interneta.
Među 20 preostalih znamenitosti koje su ušle u finale natjecanja spominju se Kineski zid, kip slobode u New Yorku, Eiffelov toranj u Parizu, Taj Mahal, rimski Kolosej, Akropola u Ateni, Machu Pichu u Peruu i Sydneyjska opera.