Kolumna Kristine Tešije

Kapetan Dragan više ne 'komanduje'

Slika nije dostupna
Ima li pravde? Slučaj kapetana Dragana često je poručivao – NEMA. Dovoljno je samo prisjetiti se pravne trakavice duge gotovo pet godina.

Mučio je i ubijao ratne zarobljenike, civile. Knin, Glina i Benkovac dobro to znaju. Stotine puta pred kamerama smo slušali najružnija moguća sjećanja preživjelih. A kapetan Dragan, punim imenom Dragan Vasiljković, lažnim Daniel Snedden cijelo to vrijeme uživao je mirne dane u Australiji igrajući golf.

Ima li pravde? Slučaj kapetana Dragana često je poručivao – NEMA. Dovoljno je samo prisjetiti se pravne trakavice duge gotovo pet godina. Hrvatska traži izručenje 2006. Australski sud to potvrđuje2007. i određuje ekstradicijski pritvor. Vasiljković se žali. 2009. – nova odluka – neizručenje i ukidanje pritvora. A sve to zbog starih OESS-ovih izvještaja o pristranom hrvatskom pravosuđu, u što je vješto australski sud uvjerila srpska zajednica, koja je sudjelovala u Vasiljkovićevoj obrani i financirala je. Na čelu sa Savom Štrpcem. Čine to i danas. Pa kapetan Dragan ima tim od desetak odvjetnika, što svojih sunarodnjaka, što Australaca.

Savo Štrbac koji je na svoj način kreirao i optužnice protiv hrvatskih generala u Haagu na sve strane trudi se uvjeriti kako hrvatsko pravosuđe jednom ratnom zločincu ne može pošteno suditi.

Štoviše, u telefonskom razgovoru priča mi kako je kapetan Dragan uvjeren da bi mu se dogodila smrt čim bi stupio na hrvatsko tlo. Siguran je, kaže, da bi mu netko u zatvoru podmetnuo kakav otrov u hranu ili piće. A upravo ova šokantna izjava Save Štrpca možda najbolje opisuje dokle je moćan srpski lobi spreman ići.

Ne bi čudilo da je kapetan Dragan upravo u iščekivanju posljednje odluke australskog Vrhovnog suda, pozitivne za Hrvatsku – planirano odlučio pobjeći. I vrlo vjerojatno opet uz pomoć svoje srpske zajednice koja mu svesrdno pomaže ne vodeći se, očito, načelom, zločin je zločin, nego svi su zločinci osim nas. Unatoč svemu tome, Vrhovni sud Australije ispravlja pogrešku. U samo 15 minuta (iako se očekivalo za minimalno šest mjeseci) sedam sudaca donosi odluku o izručenju i novom pritvoru. Treba je još samo potvrditi australski ministar unutarnjih poslova. Ali u tamošnjim pravnim krugovima to je gotova stvar.

Kapetan Dragan to dobro zna pa je dao petama vjetra, iako njegovi odvjetnici tvrde da samo sabire misli zbog šoka od neočekivanog raspleta. Tako smo opet korak do konačne pravde, koja je uvijek spora, ali, kažu, dostižna. U ovom slučaju krajnje dostignuće predstavlja veliki upitnik. A njega možda ne bi bilo da je Hrvatska po pitanju izručenja sredila svoje odnose s Australijom. Ovako, na snazi je Ugovor o uzajamnom izdavanju krivaca još iz 1900. godine??? U njemu ratni zločini nisu navedeni. No, zato jesu u Ženevskoj konvenciji iz 1941. Pa jedino ona postaje mjerilo ozbiljnih postupaka. Inicijative za novim sporazumom nije bilo, iako je bilo slučajeva izručenja, među ostalima i Antun Gudelj za trostruko ubojstvo u Osijeku ratnih devedesetih.

Kapetan Dragan, objašnjavaju nam pravnici u ministarstvu pravosuđa trebao je poslužiti kao model novog hrvatsko-australskog sporazuma. S obzirom na to da je još nedostižan australskoj policiji, vjerojatno ćemo do novog sporazuma, kao i Vasiljkovićevog izručenja još čekati.

Umjesto pred sudom kapetana Dragana gledat ćemo po tko zna koji put u izvještajima sa snimkama iz rata. Previše je volio sebe i želio da svaki njegov posjet na tuđoj zemlji koju je pokušao prisvojiti bude zabilježen kamerom. Šetat će po tko zna koji put na ekranu, pred našim očima sijedi čovječuljak u vojničkoj uniformi s prepoznatljivom crvenom beretkom i svojim drugovima 'komadovati' kuda krenuti. Upravo ti kadrovi, kao i svjedočanstva preživjelih, danas su jedini podsjetnik na istinu kojoj konačno treba otvoriti put. Knin, Glina i Benkovac je zaslužuju.

>> Glasnogovornik – hit zanimanje
>> Dijete – nemoguća misija
>> Vraćaju nam naš novac, a žele optimizam