Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Debljaju se i mršave bez posljedica

Medvjedi možda imaju odgovor na problem pretilosti, evo kakav

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Medvjedi su majstori u dvije stvari, nakupljanju kilaže i njezinom ekspresnom gubljenju. Otkrivanje njihove tajne mršavljenja moglo bi pomoći i ljudima koji pate od pretilosti i dijabetesa.

Oko 1,5 milijardi ljudi u svijetu je klinički pretilo. Tretmana, preparata i dijeta za mršavljenje ima pregršt, no rezultati istih nisu konzistentni. S druge strane postoji samo nekoliko lijekova koji su medicinski odobreni za mršavljenje, a svi imaju zajedničku odliku - brojne neugodne nuspojave.

Pročitajte i ovo Proljetni umor Mnogi imaju simptome Umorni ste, razdražljivi i bezvoljni? Stručnjaci otkrivaju kako se riješiti proljetnog umora Ilustracija - 3 Kvaliteta života Čudaci na dva kotača osvajaju Europu: ''Kombinacija vlak - bicikl ne bi trebala biti nikakav SF, nego dio hrvatske turističke ponude''

U potrazi za efikasnijim načinom mršavljenja, uvijek vrijedi istražiti i druge opcije, a jednu vrlo zanimljivu može se istražiti proučavajući medvjede. Da medvjedi nude rješenje navedenog problema smatra i Kevin Corbit, znanstvenik sa Državnog sveučilišta Washington.

Kada medvjed naleti na IZBEZUMLJENU ženu ...

'Nakon epskog perioda prežderavanja kraljem ljetnog perioda, tijekom kojeg medvjed svakodnevno može pojesti i do 50.000 kalorija, čime znatno podiže kilažu, on ulazi u period od sedam mjeseci posta. Tad ga na životu drži isključivo nakupljeno salo, bez hranjenja, pijenja, uriniranja i velike nužde. Medvjedi isto tako tijekom hibernacije gase svoje bubrežne funkcije, što rezultira jakim oštećenjima bubrega i visokom razinom toksina u krvi, koji bi uzrokovali smrt kod čovjeka. Ono što je doista čudesno jest da je zatajenje bubrega kod medvjeda reverzibilan proces. Nakon buđenja iz hibernacije, njihovi bubrezi se u potpunosti oporavljaju, bez posljedica trajnih oštećenja', kaže Corbis, a prenosi popsci.com.

Ono što Corbit pokušava, jest dokučiti kako to medvjedi čine, a jedan od ključeva je njihova sposobnost da prilagode svoju osjetljivost na inzulin, koji tijelo izbacuje kao reakciju na unos hrane, posebice sećera.

Pretilost i dijabetes su usko povezani zbog toga što kod dijabetesa tijelo prestaje biti osjetljivo na inzulin pa razina šećera u krvi ostaje visoka, uzrokujući razne probleme, među kojima i povećanje tjelesne težine. No medvjedi postaji najosjetljiviji na inzulin kad najviše jedu, a kad hiberniraju, oni tu osjetljivost isključe i postaju neosjetljivi na inzulin, kako bi dozvolili tijelu da se gosti nakupljenim kalorijama.

"Drugim riječima, medvjedi prirodno i reverzibilno podliježu dijabetesu. Obzirom da znamo kada oni rade tu promjenu, nadamo se odrediti i kako to oni točno rade", zaključio je Corbis.

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene